نمایشگاه «زخم‌ها – پیوندها» با آثاری از گونتر اوكر هنرمند آلمانی شامگاه گذشته با حضور مدیران فرهنگی ایران و مسئولان فرهنگی هنری در سفارتخانه آلمان در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شد.

در مراسمی كه شامگاه ۲۶ شهریور ماه در سینما تك موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد، برند اربل سفیر جمهوری فدرال آلمان در كشور ایران با خیر مقدم به حاضران و تقدیر برای حضور این هنرمند آلمانی در كشور ایران به زبان فارسی گفت: این نمایشگاه اولین تجربه گونتر اوكر در ایران است كه در جهت تبادلات فرهنگی میان دو كشور ایران و آلمان برپا شده است.

او با اشاره به جایگاه مهم این هنرمند آلمانی عنوان كرد: اوكر نه تنها در هنر آلمان بلكه در هنر جهان نقش كلیدی ایفا می‌كند و ما به عنوان هنرمندی كه ابداع كننده هنر بعد از جنگ جهانی بوده او را می‌شناسیم.

به گفته اربل، آثار این هنرمند آلمانی متنوع و پرحجم است آنچنانكه این نمایشگاه اثبات‌گر این نكته خواهد بود.

سفیر آلمان در بخش دیگری از سخنانش با تاكید بر قدرت باور نكردنی اوكر در آفرینش آثار هنری بیان كرد هرچه بیشتر به آثار او می‌پردازیم درك بهتر و عمیق تری از مفاهیم مورد نظر این هنرمند پیدا می‌كنیم.

او اضافه كرد: آثار اوكر نگرش گسترده‌ای به فرهنگ‌های دنیا دارد كه این نكته نشانگر سفرهای متعدد او به اقصی نقاط جهان است و تجربه این سفرها در آثارش جلوه‌گر شده است و دست‌نوشته‌های او نشان می‌دهد كه همواره علاقه دارد با مردم جهان به زبان خودشان سخن بگوید.

اربل ادامه داد: اوكر مردم را به گفتگوی آزاد دعوت می‌كند و از آنها می‌خواهد تا در كنار هم در جهت بشر دوستی و پرداختن به دل نگرانی‌های مشترك حركت كنند و به فكر فرو روند.

او همچنین خطاب به حاضران در سالن گفت: با بازدید از این مجموعه می‌توانیم به بحث و گفت‌و‌گو بپردازیم كه این نخستین منشا قدرت در آثار اوكر است و گامی در راستای تبادل اندیشه میان هنرمندان، دانشجویان و مردم است.

حمید شاه آبادی معاون امور هنری نیز با خیر مقدم به اعضای سفارت جمهوری فدرال آلمان و همچنین گونتر اوكر عنوان كرد: قطعا این هنرمند آلمانی اولین عامل برای جمع شدن همه ما در كنار یكدیگر است و باید برای حضورش در ایران و نمایش آثارش در موزه قدردانی كنم.

شاه آبادی برپایی این نمایشگاه را گام دیگری در جهت شناخت ظرفیت‌های هنری این دو كشور و تعامل آنها با یكدیگر دانست و افزود: مردم فرهنگ دوست كشور ما علاقه دارند تا نگاه جهانیان و به ویژه هنرمندان را كه در قاب هنر، زیبایی‌ها را می‌بینند از نزدیك مشاهده كنند و قطعا برپایی این نمایشگاه فرصتی برای آشنایی مردم كشور ما با آثار این هنرمند آلمانی است.

معاون امور هنری در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان كرد: مردم آلمان با آثار بزرگان ایران و بویژه حافظ آشنایی دارند و ایرانیان نیز بسیاری از بزرگان آلمانی و بویژه گوته را می‌شناسند و خرسندم كه امروز رودخانه هنر مرزها را در نوردیده و بی‌واسطه انسان‌ها را به یكدیگر نزدیك كرده است و ظرفیت‌های هنر را به نمایش گذاشته است.

شاه آبادی با تاكید بر این نكته كه امروزه زبان هنر ملت‌ها را كنار یكدیگر جمع كرده است، توضیح داد: پیام‌ها و اندیشه‌های انسانی هنرمندان امروزه با زبان هنر به مردم دنیا منتقل می‌شود و قطعا آثار هنری زمانی ماندگار خواهد شد كه ریشه در فطرت آدمی داشته باشد.

او خطاب به هنرمندان حاضر در این مراسم بیان كرد: نگاه هنرمند باید به سوی خالق انسان كه زیبایی‌ها را برایش به نمایش گذاشته نشانه برود و امروز این هنرمند برجسته آلمانی با ارائه آثار هنری خود انسان‌ها را به صفات نیك خداوند متوجه كرده است و آثار او را باید به یك نگاه وحدانی نزدیك كرد و تلاش كنیم ظرفیت‌های بزرگ هنر ایران را در این فرصت نمایش دهیم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم «الكساندر تول نای» دبیر نمایشگاه «زخم‌ها – پیوندها» با ارائه گزارشی گفت: گونتر اوكر یكی از مهمترین هنرمندان معاصر آلمان است كه بیش از ۵۰ سال سابقه هنری دارد و هنرمند مستقلی است كه در زمینه آگاه سازی و در معرض خطر قرار گرفتن طبیعت آثار خود را خلق می‌كند.

او آثار اوكر را منعكس كننده ریشه‌های فرهنگی و اجتماعی بشر دانست و افزود: این نمایشگاه در دو بخش تقسیم‌بندی شده است كه بخش نخست در برگیرنده تصاویر، نقاشی و مجسمه‌هایی است كه زخم‌ها را نشان می‌دهد و بخش دوم نیز آثار روی كاغذ این هنرمند است كه ناشی از دغدغه‌های تخصصی اوست و با توجه به فضای گالری‌های موزه تقسیم‌بندی شده است.

تول نای خاطر نشان كرد: آثار اوكر نفی كننده خشونت است و از صلح و آرامش حمایت می‌كند. به طوری كه بعد از دیدن نمایشگاه آثار او متوجه می‌شویم كه این مجموعه تركیبی از هنر و زندگی است و احساسات و تجربیات او برای مخاطبان ایرانی و آلمانی به یك اندازه قابل درك است.

دبیر نمایشگاه «زخم‌ها – پیوندها» در پایان خاطر نشان كرد: زیبایی و حقیقت در آثار این مجموعه بدیهی و مشخص است و این نمایشگاه باعث خرسندی ما و برای فراهم شدن چنین فرصتی قدردان شما هستیم.

گونتر اوكر هنرمند آلمانی نیز در متن كوتاهی كه نوشته بود، خطاب به حاضران گفت: تهدید انسان و جراحت برداشتن انسانها از روزگار، تصویری است كه در این نمایشگاه بازتاب می‌یابد و آن چیزی است كه هم با الفبا قابل ترسیم است و هم نیست.

او در پایان متذكر شد هنر به تنهایی نمی‌تواند انسان را نجات بخشد اما می‌تواند دیالوگی را برای دستیابی انسان به رهایی فراهم كند.

علی اصغر امیرنیا سرپرست دفتر هنرهای تجسمی نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: فرهنگ و هنر بهترین وسیله است تا كینه و دشمنی را از جامعه بشری پاك كنیم و بذر صلح و دوستی را برقرار نماییم.

او ادامه داد: ‌اگر هنر به صورت مناسب و منطقی استفاده شود بهترین وسیله برای برقراری ارتباط میان ملت‌هاست و هنری كه در جهت ایجاد اختلاف،‌تفرقه و دشمنی میان بشر حركت كند هیچگاه نمی‌توان نام هنر را بر آن نهاد.

به گفته امیرنیا هنر سرشار از پاكی، صداقت و معنویت است و فطرت پاك بشری در همین آثار متجلی می‌شود. از این رو هنرمندان بهترین افرادی هستند كه در مشكلات اقتصادی و سیاسی به برقراری روحیه صداقت میان ملت‌ها می‌پردازند و بهترین سفیران برای انتقال صلح و دوستی میان بشر هستند.

او با قدردانی از حضور این هنرمند آلمانی در كشور ایران بیان كرد: علیرغم تبلیغات نامناسب رسانه‌های مغرض جهانی نسبت به كشور ایران جای قدردانی دارد كه این هنرمند آلمانی نمایشگاه خود را در موزه هنرهای معاصر تهران برپا كرده و امیدواریم آنچه كه اندیشه‌های ایشان در آثارشان است مورد استفاده هنرمندان ایرانی قرار بگیرد و ایشان نیز اندیشه‌های ایرانی را در تجربه‌های آتی خود منتقل كند.

احسان آقایی سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران نیز در بخش پایانی این مراسم افتتاحیه با اشاره به زمینه‌های اهمیت برگزاری چنین نمایشگاهی در ایران گفت: موزه هنرهای معاصر با هدف معرفی جریان‌های روز هنری و هنرمندان معروف دنیا به حركت خود ادامه می‌دهد و برگزاری نمایشگاه این هنرمند آلمانی نیز هم از این جهت برای ما مهم است و هم اینكه درونمایه و اندیشه‌های گونتر اوكر به فرهنگ ما بسیار نزدیك است.

او گفت:‌امروزه در جهانی زندگی می‌كنیم كه خشونت در جای جای آن قابل مشاهده است و استثمار در دنیای حاضر به یك استثمار نوین تبدیل شده است كه درونمایه این نمایشگاه نیز نفی این خشونت است و همچنین به رعایت حقوق انسان‌ها می‌پردازد.

آقایی با اشاره به جنبه‌های مختلف رعایت حقوق بشر عنوان كرد: ‌اهانت به پیامبر اكرم (ص) یكی از موارد نفی حقوق بشر است و نشان می‌دهد كه این حقوق صرفا جنبه مادی ندارد و خوشحالیم كه امروز میزبان نمایشگاهی هستیم كه سعی در نفی كردن این خشونت‌ها دارد و امیدواریم برپایی این مجموعه زمینه‌ای شود تا بتوانیم به یكدیگر و حقوق هم احترام بگذاریم.

به گزارش ایسنا، اجرای دو نوازی كمانچه و دف هادی منتظری و مسعود حبیبی در كنار اجرای اركستر سازهای بادی از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

افتتاحیه نمایشگاه آثار هنرمند آلمانی گونتر اوکر در موزه هنرهای معاصر تهران

در پایان نیز حاضران به تماشای مجموعه آثار این هنرمند آلمانی در نمایشگاه «زخم‌ها – پیوندها» پرداختند.