یك تیم تحقیقاتی به رهبری شركت اینتل دست به ساخت یك دستگاه ذخیره‌سازی كاوشگر با دوام و تراكم بسیار بالا با پوشش‌دهی سر كاوشگر توسط یك فیلم نازك فلزی زده است.

دستگاه‌های ذخیره‌سازی كاوشگر با تولید نشانه‌های مقیاس نانو بر روی یك سطح در جریان یك تماس فیزیكی به خوانش و نوشتن اطلاعات می‌پردازند.

دستگاه این تیم از یك مجموعه از ۵۰۰۰ كاوشگر فوق تیز برخوردار بوده كه با مدارهای الكترونیكی روی تراشه ادغام شده‌اند. این كاوشگرها با ارسال پالسهای الكتریكی كوتاه به یك فیلم فروالكتریك، بیتهای ریز حافظه را به كوچكی چند نانومتر می نویسند.

دستیابی پر سرعت به داده، نیازمند سر خوردن سریع و مكرر كاوشگرها در سطح فیلم است. برای جلوگیری از سائیده شدن نوك این كاوشگرها كه می‌تواند وضوح نوشتن و خوانش دستگاه را پائین بیاورد،‌ محققان از یك فیلم نازك فلزی دی‌بورید هافنیم بر روی نوك آنها استفاده كردند.

همانطور كه این محققان در مجله Applied Physics Letters توضیح داده‌اند، این فیلم فلزی می‌تواند باعث كاهش سایش شده و به این كاوشگرها اجازه می‌دهد تا وضوح خوانش و نوشتن خود را در سرعت بالا در مسافت بیش از هشت كیلومتر حفظ كنند. این امر همچنین باعث افزایش عمر دستگاه می‌شود.

این كار یك گام مهم در جهت تجاری‌سازی فناوری ذخیره‌سازی بر مبنای كاوشگر با ظرفیتهای بیش از هارد دیسك و درایوهای حالت جامد محسوب می‌شود.