دو محقق دانشگاه استنفورد در ادعایی عجیب عنوان كردند كه الگوریتم مورد استفاده توسط مورچه های سرخ شباهت زیادی با الگوریتم انتقال داده‌ها در اینترنت دارد و می توان مورچه ها را مبدع اینترنت نامید!

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروفسور «دبورا گوردن» زیست شناس و «بالاجی پرابهكار» محقق رایانه دانشگاه استنفورد در طرحی مشترك شبكه زندگی مورچه های سرخ با نام علمی Pogonomyrmex barbatus را مورد بررسی قرار داده و دریافتند كه الگوریتم مورد استفاده این مورچه ها شباهت زیادی به پروتكل كنترل انتقال (TCP) اینترنت دارد.

مورچه های سرخ از الگوریتم خاصی در كلونی خود استفاده كرده و مجموعه قوانین ساده ای را پیروی می كنند، بگونه ای كه اگر اتفاق مشخصی روی داد، عكس العمل مشخصی را نشان می دهند؛ در حقیقت مورچه ها بصورت كور كورانه از یكسری دستورات ثابت پیروی می كنند.

الگوریتم مورد استفاده در كلونی مورچه ها كه از آن به نام Anternet (شبكه مورچه ای) یاد می شود، در علم رایانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد و بعنوان مدلی برای بهینه سازی عملیات ها كاربرد دارد.

پروفسور «گوردن» طی دو دهه تحقیقات، زندگی مورچه ها را مورد بررسی قرار داده و دریافته است كه الگوریتمی كه مورچه ها برای بررسی میزان موجودی غذا در كلونی مورد استفاده قرار می دهند، مشابه الگوریتم مورد استفاده در پروتكل كنترل انتقال (TCP)‌ است.

الگوریتم TCP‌ میزان انتقال داده ها در اینترنت را مورد برررسی قرار می دهد. هر فایل بصورت مجموعه ای از بسته ها ارسال شده و برای هر بسته یك پیام تأیید صادر می شود؛ اگر پیام های تأیید دیر ارسال شوند، سرعت رایانه انتقال دهنده نیز افت پیدا می كند و با ارسال سریع پیام ها سرعت نیز افزایش می یابد.

این مسأله در كلونی مورچه های سرخ نیز دیده می شود؛ مورچه ها تا زمان یافتن غذا به كلونی باز نمی گردند و در صورت یافتن غذا به سرعت خود را به كلونی می رسانند.

پروفسور «پرابهكار» معتقد است كه بررسی الگوریتم مورد استفاده در كلونی مورچه ها می تواند به ایجاد شبكه های توزیع ساده و مقیاس پذیر منجر شود.