تحقیقات جدید نشان داد که وجود سطح بالای ویتامین D در خون با افزایش میانگین مرگ و میر در ارتباط است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از روزنامه دیلی میل انگلیس، محققان دانشگاه کپنهاگ در تحقیقات خود به نتایج غیرمنتظره ای رسیدند.

این تحقیقات نشان داد: همانطور که سطح کم ویتامین D باعث آسیب به بدن می شود؛ مقادیر زیاد آن در بدن نیز ممکن است زیانبار باشد.

این محققان دریافتند: میانگین مرگ و میر در افرادی که سطح بالایی از ویتامین D داشتند به میزان ۴۰ درصد نشان می داد.

محققان بعد از تجزیه و تحلیل نمونه خون ۲۴۷۵۷۴ نفر به این نتایج دست یافتند.

این تحقیقات نشان داد: افرادی که در هر لیتر از خون آنها کمتر از ۱۰ نانومول ویتامین D وجود دارد؛ ۲.۳۱ برابر بیشتر در معرض مرگ و میر قرار دارند.

اما اگر میزان ویتامین D در خون افراد بیش از ۱۴۰ نانومول در یک لیتر باشد؛ آنها نزدیک به ۴۰ درصد بیشتر در معرض مرگ و میر هستند.

ویتامین D برای سیستم دفاعی بدن و سلامت استخوانها و دندانها و جذب کلسیم مفید است و کمبود آن با بیماریهای قلبی و عروقی ، دیابت نوع دوم و برخی از سرطانها و مشکلات ایمنی بدن در ارتباط است.

ویتامین D از ویتامین‌های لازم برای بدن و محلول در چربی است که به رشد و استحکام استخوان‏ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.

این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.

منبع اصلی دریافت این ویتامین به جز منابع گیاهی مثل غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین و شیر، نور آفتاب است به طوری که ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین می‌کند و کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌ شود.