رئیس مرکز حقوق بشر بحرین در اولین مصاحبه خود پس از آزادی تاکید کرد که به دفاع از آزادیهای مدنی ادامه خواهد داد زیرا مردم بحرین با رژیمی دیکتاتور و سرکوبگر مواجه هستند.

به گزارش فارس، رئیس مرکز حقوق بشر بحرین که با سپردن وثیقه آزاد شده است، جلوگیری از فعالیت وی در زمینه دفاع از محرومان را دلیل بازداشت خود بیان کرد.

نبیل رجب اظهار داشت: بازداشت وی از سوی نیروهای رژیم آل خلیفه در راستای تلاش ها برای بازداشتن او از فعالیت در زمینه دفاع از محرومان بوده است.

دفاع از آزادی های مدنی را ادامه می دهم

رئیس مرکز حقوق بشر بحرین پس از آزادی گفت: بازداشت وی از سوی نیروهای رژیم آل خلیفه نه تنها از عزم و اراده او نکاسته است ، بلکه بر عزم وی به ادامه فعالیت حقوقی و دفاع از آزادی های مدنی مردم بحرین افزوده است.

وی اظهار داشت: بازداشت من به دو دلیل صورت گرفته است که یکی از این موارد به تجمع ها مربوط می شود و دیگری به شکایت شخصی من از وزیر کشور به دلیل مطالبی که درشبکه تویتر منتشر کرده بودم.

احتمال صدور حکم حبس برای نبیل رجب

رجب در ادامه گفت: محاکمه وی هنوز تمام نشده است و احتمال دارد که حکم حبسی به مدت ۵ یا ۶ سال یا کمتر برای وی صادر شود.

وی صدور حکم حبس برای خود را کم اهمیت دانست و افزود: زمانی که به فعالیت حقوقی در زمینه دفاع از مردم اقدام کردم ، همه این احتمالات را درنظر گرفتم.

مردم بحرین با رژیم دیکتاتور و سرکوبگر مواجه هستند

رئیس مرکز حقوق بشر بحرین در اولین مصاحبه خود پس از آزادی در گفت‌وگو با العالم افزود: فعالیت حقوقی خود را در دفاع از محرومان با علم به این که با یک رژیم سرکوبگر دیکتاتوری روبرو هستیم که به اقدامات ظالمانه و سرکوبگرانه علیه مردم بحرین در طی ده ها سال گذشته اقدام کرده است، آغاز کردم و مبارزه با چنین رژیم هایی آسان نیست.

رجب درباره بازجویی های زمان بازداشت و طرفی که از او بازجویی کرده است، گفت: در مدت بازداشت برخورد ماموران با من موجه بود ولی بازجویی از من براساس مطالبی بود که در شبکه توئیتر منتشر کرده بودم و رژیم بحرین آن را اهانتی به خود تلقی کرده بود.

وی گفت: من از همکاری با بازجویان بر این اساس که بازجویی های آنان با انگیزه های سیاسی است ، خودداری کردم.

بازداشت نبیل رجب به جرم انتقاد

رجب علت اصلی بازداشت خود از سوی نیروهای رژیم بحرین را انتقاد از شخصیت های سیاسی و حاکم بحرین و نخست وزیر این کشور دانست و افزود: من در این جا تاکید می کنم که در هیچ بازجویی فریبکارانه ای شرکت نخواهم کرد.

تشویق مردم بحرین برای ایستادگی در برابر استبداد

وی درباره اظهاراتی که در شبکه توئیتر منتشر کرده و پیام وی از این سخنان گفت: من مردم را به دفاع از حقوق خود تشویق می کنم و از آنان می خواهم با حضور در خیابان ها و برگزاری تظاهرات و راهپیمایی، اعتراض خود را به رژیم حاکم نشان دهند و در برابر استبداد و سرکوبگری های این رژیم بایستند و با ظلم و استبداد مقابله نمایند و این پیامی آشکار از طرف من به مردم است.

رجب تاکید کرد که علیرغم اقدامات سرکوبگرانه و فشارها و بازداشت ها از سوی رژیم آل خلیفه همچنان به فعالیت خود در این زمینه ادامه می دهد .

وی تصریح کرد که بازداشت برای من مهم نیست زیرا که تاوان دفاع از حقوق بشر و آزادی است که برای رسیدن به آن تلاش می کنیم.

رژیم دیکتاتور بحرین حاضر به مذاکره نیست

رجب افزود: ما برای فراهم کردن زندگی بهتر برای خود و برای نسل های آینده تلاش می کنیم و رژیم دیکتاتوری که از ده ها سال پیش به همین شیوه بر کشور حکومت کرده است، حاضر به نشستن پای میز مذاکره نیست و این همان چیزی است که ما خواهان آن هستیم .

وی تاکید کرد که رژیم آل خلیفه از رژیم آل سعود و مزدوران این کشور برای سرکوب مردم کمک می گیرد در حالی که باید با مخالفان بر سر میز مذاکره بنشیند و با آنها بر سر مسایل مورد اختلاف گفت‌وگو کند.

سرکوب مردم و اقدامات نظامی کمکی به رژیم بحرین نمی کند

رئیس مرکز حقوق بشر بحرین تصریح کرد: اقدامات نظامی و امنیتی و کمک گرفتن از خارجی ها برای مقابله با مطالبات مردم، فایده ای برای رژیم حاکم بحرین نخواهد داشت.

رجب درباره علت آزادی خود در این برهه، با وجود پافشاری رژیم آل خلیفه بر بازداشت و محاکمه فعالان حقوقی و معترضان گفت: کسی که تصمیم بازداشت مرا اتخاذ کرده ، تصمیمش اشتباه بوده است.

وی انتقاد هیئت‌ها ، سازمان ها و رسانه های بین المللی از رژیم بحرین را موجب خدشه دار شدن وجهه این رژیم دانست و افزود: رژیم آل خلیفه نتوانسته است موضع من و سایر فعالان و معترضان را تغییر دهد زیرا رژیمی بی منطق و سرکوبگر است و باید در برابر آن مقاومت کرد.

رئیس مرکز حقوق بشر بحرین در باره همزمان شدن آزادی وی با سپردن وثیقه و توقف اعتصاب غذای عبدالهادی الخواجه دیگر فعال حقوقی بحرینی گفت: آزادی من هیچ ارتباطی با توقف اعتصاب غذای عبدالهادی الخواجه ندارد زیرا او در یک زندان و من در زندانی دیگر بودم و ما هیچ تماسی با یکدیگر نداشتیم.

وی تصریح کرد: من از شرایطی که وی هنگام اعتصاب غذا با آن مواجه بود، بی اطلاع بودم و همه چیزی که من می دانم ، این است که اکنون آزادم و به فعالیت خود علیه سرکوبگری و ظلم ادامه می دهم.

نبیل رجب در مصاحبه با العالم در واکنش به سخنان وزیر حقوق بشر بحرین (منتسب به جریان های اسلامی) در نشست های حقوق بشری در ژنو، مبنی بر این که در بحرین هیچ زندانی سیاسی وجود ندارد و درصورتی که وجود داشته باشد ، وی از او دفاع خواهد کرد، گفت: متاسفانه افرادی در حکومت بحرین که آن ها را پیرو جریان های دینی می نامیم ، حامی استبداد و سرکوبگری در بحرین هستند و در ظلم و ستم به مردم به نام دین و اسلام شریک بوده اند.

محمد الجشی وکیل مدافع نبیل رجب دیروز (دوشنبه ۸خرداد) در مصاحبه با العالم اعلام کرد که رجب در نخستین جلسه محاکمه همه اتهامات وارده به خود را رد کرد و با قید وثیقه آزاد شد.

وی افزود: قاضی دادگاه به علت نبود هیچ مدرکی برای حبس رجب با آزادی وی به قید وثیقه موافقت کرد، اما رجب تا پایان جلسات محاکمه از سفر به خارج از بحرین منع شده است.

رجب ۵ می (۱۶ اریبهشت) به محض رسیدن از کشور لبنان، در فرودگاه منامه دستگیر شد؛ دستگیری این فعال حقوق بشر موجی از اعتراضات را در داخل بحرین برانگیخت و همچنین اعتراض گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی را در پی داشت.