دولت عربستان سعودی برای مقابله با افزایش روند اعتراضات مردمی در این کشور در معامله‌ای به ارزش ۳ هزار میلیون یورو، ۳۰۰ تانک از اسپانیا خریداری می‌کند.

به گزارش فارس، روزنامه القدس العربی در شماره امروز خود اعلام کرد که عربستان سعودی تصمیم گرفته است ۲۰۰ تا ۳۰۰ تانک از اسپانیا خریداری کند، این در حالی است که مخالفت های مدنی در مورد خریداری این حجم تسلیحات از سوی عربستان سعودی افزایش پیدا می‌کند.

این روزنامه می افزاید که به نظر می رسد که رژیم صهیونیستی با انجام این معامله مخالفتی ندارد، چرا که این معامله برای ایجاد توازن در منطقه با عراق آینده و ایران در مرحله کنونی است.

البته باید علت اصلی موافقت رژیم صهیونیستی در انجام این معامله را در این نکته دانست که خریداری تانک ها برای مقابله با انقلاب احتمالی مردمی در این کشور است و این جنگ افزارها نمی تواند تاثیر زیادی در هر جنگ خارجی احتمالی از آنها استفاده تاثیر گذاری داشته باشد.

القدس العربی که این مطلب را از روزنامه ال پائیس نقل می کند، می افزاید که تانک های مزبور از نوع لیوبارد آلمانی است که با مجوز شرکت مادر در شرکتی در اسپانیا تولید می شود. با این وجود عربستان سعودی ترجیح داده است این معامله را با آلمانی ها انجام ندهد و با اسپانیا ترتیب دهد. این در حالی است که چنین معامله هایی معمولا با کشورهایی چون آلمان، فرانسه یا آمریکا انجام می شد و اولین بار است که چنین معامله ای با اسپانیا انجام می شود که شاید علت آن تلاش برای نجات اقتصاد اروپا از بحران مالی کنونی است.

اسپانیا نمونه ای از این تانک ها را تابستان گذشته به عربستان سعودی فرستاده بود و وزارت دفاع سعودی بعد از آزمایش، خریداری آن را با برخی اصلاحات قبول کرد.

قیمت هر تانک با اصلاحاتی که عربستان خواستار انجام آن شده، بالغ بر ۱۰ میلیون یورو است و به این ترتیب با خرید ۳۰۰ تانک از این کشور این معامله بالغ بر ۳ هزار میلیون یورو خواهد بود.

پیشتر نیز قطر ۳۶ تانک از همین نوع را از آلمان خریداری کرده بود، آلمان در آن زمان برای انجام این معامله موافقت تل آویو را به دست آورده بود.