با وجود جنایات ضد بشری که ارتش آمریکا چندین دهه پیش در ویتنام مرتکب شد و آثار آن نیز هنوز پس از گذشت چندین دهه همچنان پابرجا است، رئیس جمهوری آمریکا در مراسم یادبود این جنگ در واشنگتن اعلام کرد که نظامیان آمریکایی حاضر در این جنگ به خوبی مورد تقدیر قرار نگرفته‌اند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در مراسم یادبود جنگ ویتنام که روز گذشته در آمریکا برگزار شد، اعلام کرد که از نظامیان آمریکایی که چندین دهه پیش در جنگ ویتنام حاضر بودند به خوبی قدردانی نشده است.

این اظهارات در شرایطی از جانب رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد که جنایات ارتش آمریکا در جنگ ویتنام علیه مردم این کشور بر هیچ کس پوشیده نیست و در همان زمان نیز به دلیل افشای تنها بخش کوچکی از این جنایات و تغییر افکار عمومی مردم آمریکا درباره ماهیت این جنگ، مقامات وقت آمریکا مجبور به عقب نشینی از این کشور شدند.

ارتش آمریکا بین سال های ۱۹۶۱ تا سال ۱۹۷۱، به وسیله هواپیماهای ترابری صدها تن مواد شیمیایی را بر فراز جنگل های انبوه ویتنام فرو ریخت. هدف اصلی از این کار ازبین بردن پوشش گیاهی‎ای بود که دشمن می توانست در آن پنهان شود و همچنین نابود کردن محصولات غذائی‎ای که باعث گرسنگی اهالی و رزمندگان می شد.

اما این ماده شیمیایی نارنجی رنگ هنوزهم با وجود گذشته چندین دهه موجب مرگ، صدمات بسیار وخیم، نقص عضو مادرزادی از جمله معلولیت های بدنی یا ذهنی، وجود عضو یا اندام اضافی یا کمبود عضو، ضایعات عصبی بازگشت ناپذیر و غیره می‌گردد. صلیب سرخ ویتنام شمار قربانیان را یک میلیون نفر برآورد می کند.

با وجود تمام اینها اوباما در سخنرانی روز گذشته خود خطاب به کهنه سربازان آمریکایی که در جنگ ویتنام حاضر بودند گفت: شما بعضا مورد بی احترامی و اهانت قرار گرفتید درحالی که باید برای شما جشن برپا می شد و مورد تجلیل قرار می گرفتید.

وی در ادامه با اعلام حمایت ضمنی خود از جنگ ویتنام و جنایات ضدبشری آمریکا در دوران این جنگ با اشاره به اینکه قدردانی کافی از نظامیان آمریکایی حاضر در جنگ ویتنام صورت نگرفته، تأکید کرد: این یک ننگ و بی اعتباری ملی است که هرگز نباید دوباره اتفاق بیفتد.

این اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حمایت از جنگ های گذشته این کشور و اقدامات انجام شده توسط ارتش آمریکا که فجایع غیرقابل جبرانی را نیز بر جای گذاشته است در شرایطی مطرح شد که اوباما در زمان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ آمریکا متعهد شده بود به جنگ های عراق و افغانستان پایان دهد، اما پس از روی کار آمدن تعداد نظامیان آمریکایی حاضر در افغانستان حتی بیشتر و بیشتر نیز شد و هر روز نیز شاهد جنایاتی جدید علیه غیرنظامیان افغان هستیم.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هفته اول نوامبر برگزار می شود و به نظر می رسد باراک اوباما از این مراسم برای بدست آوردن رأی نظامیان و کهنه سربازان آمریکایی در این انتخابات استفاده کرده است، اما اینکه آیا این اقدام و این اظهارات واقعا به نفع اوباما خواهد بود و یا انتقادها از وی را افزایش خواهد داد، باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی خواهد افتاد.