یک عضو کنگره آمریکا ضمن اشاره به نارسایی‌ها در دولت افغانستان، به ناگفته‌هایی از دولت افغانستان و حامد کرزی پرداخت.

به گزارش فارس، "دانا روهراباکر" عضو برجسته کنگره آمریکا و از منتقدان دولت افغانستان که ورودش به افغانستان ممنوع شده است، در مطلبی که به تاز‌گی نوشته است، بار دیگر مشروعیت دولت افغانستان را زیر سئوال برد.

به گزارش خبرگزاری "جمهور"، روهراباکر، در زمینه این که چرا حامد کرزی از ورود وی به افغانستان جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: انگیزه احتمالی که شاید کرزی را به ایراد این اتهامات سنگین واداشته، این است که من به عنوان رئیس کمیته فرعی نظارت و بررسی که بخشی از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان است، در حال بررسی اتهامات فساد که احتمالا حامد کرزی و خانواده اش در آن دخیل اند، هستم.

وی با نوشتن مطلبی به بی بی سی، گفت: نفس مطرح بودن موضوع فساد، مشروعیت اداره کرزی و توانایی او را در برابر حملات طالبان زیر سئوال می‌برد.

روهراباکر تأکید کرد که دلیل احساس خطر کرزی، حمایت وی از اصلاحات در قانون اساسی افغانستان برای غیر متمرکز کردن قدرت است.

این عضو کنگره آمریکا همچنین گفت: بعد از مصرف ۵۲۰ میلیارد دلار در جنگ افغانستان، حالا ما باید میلیاردها دلار دیگر برای حمایت از نیروهای امنیتی و توسعه اقتصادی این کشور هزینه کنیم.

وی افزود: بعد از خروج رسمی، ما احتمالا ۳۰ هزار سرباز آمریکایی را تا مدت نامعلومی در این کشور باقی خواهیم گذاشت.

این مقام آمریکایی با اشاره به این که بعد از سپری شدن ۱۰ سال جنگ، صلح حتی در افق دور پدیدار نیست، گفت: ما باید بحث تغییر در استراتژی را آغاز کنیم.

روهراباکر با اشاره به این که خلیل‌زاد سفیر سابق آمریکا در افغانستان معتقد بود که برای یکپارچه نگه داشتن این کشور که در آن تنوع قومی وجود دارد، نیاز به یک دولت مقتدر مرکزی است، خاطرنشان کرد: مردم افغانستان نیاز به انگیره‌ای دارند تا برای آن مبارزه کنند.

وی اضافه کرد: ساختار مرکزی قدرت برای جامعه‌ای که ۸۰ درصد مردم آن در روستاها زندگی می‌کنند، مناسب نیست.

روهراباکر با بیان این که نظام فدرالی در افغانستان، مورد نظر وی نبوده است، تصریح کرد: اصلاح نظام سیاسی که به ایجاد یک ساختار فدرالی بیانجامد از سوی ازبک‌ها، تاجیک‌ها، ترکمن‌ها و هزاره‌های افغانستان مطرح شده است.

این عضو کنگره آمریکا با ابراز تأسف افزود: قانون اساسی افغانستان که در "بن" آلمان، در سال ۲۰۰۲ تدوین شد، محصول کار زلمی خلیل‌زاد، اولین سفیر آمریکا در افغانستان بعد از طالبان است که وی با کرزی به یک قوم تعلق دارند.

وی در ادامه افزود: جبهه شمال که عمدتا از غیر پشتون‌ها تشکیل شده و نماینده ۶۰ درصد جمعیت افغانستان است، با این برنامه مخالف بودند.

روهراباکر گفت: رهبری این ساختار باید همواره با بزرگ ترین اقلیت افغانستان، یعنی پشتون‌ها باشد، پشتون‌ها آن‌طرف مرز هم مرکزیت دارند، جایی که مهد خیزش طالبان است، یک جبهه متحد ضد طالبانی باید از گروه‌های مختلف قومی که انگیزه زیادی برای مبارزه با حملات طالبان دارند، ایجاد شود.

این مقام آمریکایی با اشاره به این که کسی که والی‌ها، فرماندهان و حتی معلمان مدارس را منصوب می‌کند، کرزی است، تصریح کرد: هر صدایی که برای انتقاد و یا اصلاح بلند می‌شود، کرزی آن را مداخله در امور داخلی کشور خوانده و کشور را با خود مترادف می‌داند.

وی با تأکید بر این که جنگ افغانستان جنگ داخلی است و در سال ۲۰۰۱ این جنگ میان طالبان و جبهه شمال بود، اظهار داشت: آمریکا وقتی وارد این جنگ شد که القاعده به عنوان شریک طالبان، در روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در یک حمله ۳۰۰۰ آمریکایی را کشت.

روهراباکر در تکمیل گفته‌هایش افزود: جبهه شمال به دعوت ما لبیک گفت و ما با هم (آمریکا و جبهه شمال) طالبان را از کشور بیرون کردیم.

وی با اشاره به این که آمریکا ۸۰ درصد بودجه دولت افغانستان را می‌پردازد، تصریح کرد: ما در کنگره آمریکا مسئولیت داریم که مطمئن شویم نتیجه آنچه مردم آمریکا هزینه اش را می پردازند، ایجاد یک دولت باثبات و توانا و جامعی است که می‌تواند از عهده مسئولیت‌های خود برآید و با افراط‌گرایی مبارزه کند.

به دستور حامد کرزی در ۲۵ آوریل، از ورود دانا روهراباکر، به افغانستان جلوگیری شد.

رئیس جمهور افغانستان ۲ هفته پیش مصاحبه با شبکه سی ان ان، روهراباکر را متهم به تلاش برای تجزیه افغانستان و همچنین دخالت در مسائل داخلی افغانستان کرد.