در جدیدترین جزئیات پرونده رسوایی شنود تلفنی در انگلیس نخست وزیر اسبق انگلیس روز گذشته در دادگاه حضور یافت و از روابطش با مردوخ دفاع کرد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری راشاتودی، در حالی که هیئت تحقیق لویسون از «تونی بلر» به خاطر جرائمش در رسوایی شنود تلفنی بازجویی به عمل می‌آورد، یک فعال ناگهان صحبت‌های وی را قطع کرده و گفت که او یک «جنایتکار جنگی» است.

بر اساس این گزارش، این فعال در حالی که توسط ناظران احاطه می‌شد، فریاد زد: «این مرد باید به خاطر جرائم جنگی دستگیر شود.»

فرد مورد نظر سپس پا را از این فراتر گذاشته و بلر را به سرقت از بانک مرکزی عراق و داشتن روابط غیراخلاقی با بانک «جی پی مورگان» در آمریکا متهم کرد.

به گزارش راشاتودی، نیروهای امنیتی به سرعت این فرد را از محل مورد نظر خارج کردند.

تونی بلر که کاملا دستپاچه شده بود در این خصوص صحبت کرد و گفت اتهاماتی که در مورد عراق و روابط غیراخلاقی با این بانک آمریکایی متوجه او شده بودند، کاملا نادرست هستند.

تونی بلر که سابقا نخست وزیر انگلیس بود، در پی اعلام حمایت از تصمیم جورج بوش برای حمله به عراق محبوبیتش نزد مردم از دست داد.

این اتفاق روز گذشته در حالی رخ داد که نخست وزیر اسبق انگلیس برای دادن شهادت در خصوص پرونده رسوایی شنود تلفنی انگلیس در دادگاه حاضر شده بود.

پرونده «رسوایی شنود تلفنی در انگلیس» نام یک پرونده ادامه‌دار در ارتباط با تخلفات روزنامه «نیوز آو د ورلد» و سایر روزنامه‌های انگلیس است.

این روزنامه‌ها که همگی تابعه شرکت رسانه‌ای «نیوز اینترنشنال»، به سرپرستی «رابرت مردوخ» بودند با اتهاماتی از قبیل شنود تلفنی، رشوه به پلیس و اعمال نفوذ در انتشار مطالب روزنامه‌ای مواجه شدند.

در تحقیقاتی که بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ به عمل آمد مشخص شد این روزنامه تلفن‌های شخصیت‌های مشهور، سیاستمداران و اعضای خانواده سلطنتی انگلیس را شنود می‌کرده است.

ادامه این تحقیقات در سال ۲۰۱۱ افشا کرد تلفن‌های شهروندان عادی، خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری لندن و خانوده‌های سربازان فوت شده انگلیسی نیز شنود می‌شده است.

اعلام این خبر موجب خشم عمومی از «رابرت مردوخ» شد و سرانجام روزنامه «نیوز آو د ورلد» بعد از ۱۶۸ سال سابقه در زمینه روزنامه‌نگاری در تاریخ ۱۰ ژولای ۲۰۱۱ تعطیل شد.

تحقیقات در مورد این پرونده همچنان ادامه دارد و هر روز جزئیات تازه‌ای از ابعاد آن اعلام می‌شود.

به گزارش منابع خبری تونی‌بلر که روز گذشته در دادگاه حضور پیدا کرده بود، در این دادگاه از روابطش با مردوخ و شرکت تحت امر وی دفاع کرد و گفت رابطه‌اش با این شرکت رسانه‌ای رابطه‌ای «متمرکز بر قدرت» بوده است.

تونی‌بلر تأیید کرد که او برای دیدار با مردوخ و مدیران شرکت نیوزکرپریشن به نقاط مختلف جهان سفر کرده است.

آقای تونی‌بلر همچینن در دفاع از شرکت رسانه‌ای مردوخ گفت روزنامه‌نگاری در انگلیس، در نوع خود نظیر ندارد.