ارتش آمریكا اظهارات یكی از افسران این كشور مبنی بر فرود چتربازان آمریكایی و كره جنوبی در كره شمالی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد تجهیزات زیرزمینی نظامی را رد كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال "نیل تالی"، فرمانده نیروهای ویژه آمریكا در كره جنوبی در یك كنفرانس خبری گفت كه پیونگ یانگ از زمان جنگ میان دو كره هزاران تونل ایجاد كرده است.

به نوشته مجله "دیپلمات" چاپ آمریكا، این مقام مسئول خاطرنشان كرد: این تونل‌ها از تیررس ماهواره‌های آمریكا پنهان هستند؛ بنابراین ما سربازان آمریكایی و كره جنوبی را برای شناسایی ویژه این تونل‌ها به كره شمالی فرستادیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این فرمانده نیروهای آمریكایی در كره جنوبی در ادامه اظهارات خود كه در وب‌سایت این مجله منتشر شد، آورده است: پس از ۵۰ سال ما هنوز در مورد نوع قابلیت‌ها و گستره‌ آن‌ها هیچ نمی‌دانیم.

فرمانده "تالی" گفت كه كماندوها با تجهیزات كمی برای پیشبرد هدف خود به منطقه اعزام شده و به این ترتیب خطر شناسایی شدن و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای كره شمالی كمتر شد.

حداقل چهار تونل ایجاد شده توسط پیونگ یانگ در ناحیه غیرنظامی‌ شده میان دو كره واقع شده است.

وی خاطرنشان كرد: ما در مورد این تونل‌ها زیاد نمی‌دانیم؛ در میان تاسیسات شناسایی شده كره شمالی ۲۰ فرودگاه نیمه زیرزمینی و هزاران توپخانه دیده می‌شود.

خبرگزاری "یونهاپ" كره‌جنوبی در ماه فوریه اعلام كرد كه حداقل دو تونل جدید برای آزمایش اتمی توسط كره شمالی ایجاد شده است.

سرهنگ جاناتان ویدینگتون كه از افسران امور عمومی نیروهای آمریكایی در كره جنوبی است، گفت: برخی بخش‌های كنفرانس انجام شده كاملا تحریف شده است.

وی با انكار حضور نیروهای ویژه آمریكا و كره جنوبی در كره شمالی گفت: نقل قول‌های مطرح شده ساختگی بوده و به تالی نسبت داده شده است.

سرهنگ ودینگتون تاكید كرد: اگرچه ماموریت نیروهای عملیات ویژه(SOF) اقدامات محرمانه است اما این نیروها هیچ موقع به كره شمالی فرستاده نشده‌اند.