در حالی كه مقامات بحرین رئیس سازمان حقوق بشر این كشور را به قید وثیقه آزاد كردند عبدالهادی الخواجه نیز به اعتصاب غذای ۱۱۰ روزه خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه لبنانی السفیر، عبدالهادی الخواجه،‌ فعال بحرنی كه پیشتر در اعتراض به صدور حكم حبس ابد دست به اعتصاب غذا زده بود پس از گذشت ۱۱۰ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

عبدالهادی الخواجه كه به اتهام توطئه‌چینی علیه نظام حاكم در بحرین به همراه ۲۰ مخالف بحرینی دیگر كه اكثر آن‌ها جزو مخالفان برجسته بحرین بودند و به حبس ابد محكوم شده بودند دست به اعتصاب غذا زدند.

این اقدام كه از سوی شماری زیادی از سازمان‌ها و نهادهای حقوقی بین‌المللی مورد حمایت قرار گرفت واكنش‌های شدیدی را به دنبال داشت تا جایی كه دولت دانمارك از مقامات منامه خواسته بود كه وی را به این كشور تحویل دهند.

مریم الخواجه، دختر عبدالهادی الخواجه نیز با صدور بیانیه ای در صفحه شخصی خود در توییتر در پی پایان این اعتصاب به نقل از الخواجه اعلام كرد كه هدفش از اعتصاب غذا رساندن صدای مردم بحرین به گوش جهانیان بوده است.

بنا به این بیانیه، الخواجه اعلام كرده است كه خواسته اصلی خود از آغاز این اعتصاب دستیابی به آزادی در بحرین است.

الخواجه همچنین دراین بیانیه از خانواده‌ی خود و تمام كسانی كه در داخل و خارج از بحرین با وی اعلام همبستگی كردند، تشكر كرده است.

از سوی دیگر، منابع آگاه بحرینی اعلام كردند كه مقامات این كشور روز دوشنبه نبیل رجب،‌ رئیس سازمان حقوق بشر این كشور را در ازای پرداخت ۳۰۰ دینار معادل ۸۰۰ دلار آزاد كردند.

الجشی، وكیل رجب در این خصوص گفت: نبیل رجب به قید وثیقه آزاد شده است و مقامات بحرینی وی را ممنوع السفر كرده‌اند.

بنا به گفته این وكیل بحرینی، جلسه بعدی دادگاه رجب در ۱۷ ماه ژوئن برگزار می‌شود.

نبیل رجب نیز طی مصاحبه مطبوعاتی پس از آزادی خود تاكید كرد كه خواسته‌های مردم بحرین خواسته‌های داخلی است و ارتباطی به كشور ایران ندارد چرا كه مردم خواهان نظامی مدنی و دموكراتیك هستند.

وی همچنین تاكید كرد كه بازداشت وی از سوی مقامات بحرینی در حقیقت برای اعمال فشار علیه او بوده است.

نبیل رجب در ادامه بر لزوم ادامه فعالیت‌ جنبش‌های مخالف بحرین برای تحقق اهداف و خواسته‌های خود تاكید كرد.

این فعال بحرینی در مصاحبه خود در پاسخ به سوالی پیرامون موضعش نسبت به مساله اتحاد میان عربستان و بحرین عنوان داشت: ما مخالف این اتحاد هستیم چرا كه ما خواهان برقراری ارتباط میان ملت‌ها تنها پس از تحقق دموكراسی هستیم نه قبل از آن زیرا این مساله تنها به نفع مقامات دو كشور است نه مردم.

نبیل رجب پیشتر به اتهام قرار دادن مطالب انتقادآمیز علیه مقامات آل خلیفه در صفحه شخصی خود در توییتر توسط نیروهای این كشور دستگیر شد.