نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب و وزیر امور خارجه سوریه در نشستی مشترك در دمشق بر اجرای طرح شش ماده‌ای این نماینده تاكید كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه در دیدار با كوفی عنان نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب كه روز دوشنبه وارد دمشق پایتخت این كشور شد بر اجرای كامل طرح عنان و پایبندی دولت سوریه به این طرح تاكید كرد.

وزیر امور خارجه سوریه در این دیدار با ارائه گزارشی درباره آنچه كه در خاك سوریه می‌گذرد، گفت: دولت سوریه در اجرای طرح كوفی عنان كاملا مصر است و در مقابل هرگونه اقدامی كه بخواهد طرح كوفی عنان را به شكست بكشاند، خواهد ایستاد.

وی همچنین از كوفی عنان خواست تا به تلاش‌های خود برای اجرای طرحش ادامه بدهد و مذاكرات خود را در این خصوص گسترش دهد.

ولید المعلم همچنین از كوفی عنان خواست تا رایزنی‌های خود را با برخی كشورهای منطقه كه از گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه حمایت می‌كنند، افزایش دهد تا مانع شكست طرحش در سوریه شود.

در این دیدار كوفی عنان نیز با اعلام اینكه جامعه جهانی از طرح وی در خصوص سوریه حمایت كامل می‌كند گفت: ما همكاری‌های خود را با مقامات سوریه برای اجرای این طرح و آرام كردن اوضاع در سوریه ادامه می‌دهیم.

كوفی عنان در ادامه با تشكر از همكاری‌های دولت سوریه در زمینه كمك‌رسانی و همكاری با ناظران بین‌المللی مستقر در سوریه گفت: تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به وضعیت موجود در سوریه باید به ثمر بنشیند.

وی همچنین از همكاری سوریه برای اجازه دادن به رسانه‌ها و گروه‌های امدادی از جمله صلیب سرخ برای ورود به این كشور تشكر كرد.

كوفی عنان در خصوص كشتار منطقه حوله نیز گفت: كمیته‌ای برای بررسی این مساله تشكیل می‌شود و پیرامون آن تحقیقات لازم انجام خواهد شد.

در این دیدار فیصل المقداد، معاون المعلم و چند تن دیگر از مقامات ارشد سیاست خارجه سوریه و نیز رابرت مود، رئیس هیات ناظران مستقر در سوریه حضور داشتند.

كوفی عنان در كنفرانس مطبوعاتی نیز اعلام كرد كه شورای امنیت از سازمان ملل خواسته تا در خصوص فاجعه منطقه حوله تحقیق كند و تاكید دارد كه مسئولان این جنایت وحشیانه باید محاكمه شوند.

وی عنوان داشت: ملت سوریه و شهروندان غیرنظامی سوریه بهای این گونه حملات را می‌‌پردازند و هدف ما از آمدن به سوریه توقف خشونت‌ها علیه این افراد است.

عنان از تمامی گروه‌های سوری خواست تا زمینه مناسبی را برای آغاز مذاكرات سیاسی در این كشور برای پایان دادن به وضعیت موجود فراهم آورند.

این فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب قرار است امروز (سه شنبه) با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار كند.

در همین حال وزارت خارجه سوریه با ارسال نامه‌های جداگانه به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل و هیات‌های ویژه حقوق بشر در ژنو به شدت جنایت‌های منطقه حوله را محكوم و اعلام كرد كه گروه‌های تروریستی حمایت شده از خارج سوریه عامل انجام این گونه اقدامات هستند.

در این نامه وزارت امور خارجه سوریه با رد تبلیغات برخی رسانه‌های مخالف با نظام سوریه اعلام كرده كه صدها تن از افراد مسلح روز جمعه با حمله به این منطقه از سه محور به صورت وحشیانه اقدام به قتل عام خانواده‌های موجود در این شهر كردند كه این عمل از سوی دولت سوریه و جامعه جهانی محكوم است.

وزارت امور خارجه سوریه تاكید كرده كه ارتش سوریه به وظیفه خود در دفاع از مردم و خود عمل كرده و با این گروه‌های مسلح درگیر شده و توانسته حمله وحشیانه آنها را به منطقه حوله پایان دهد.

وزارت امور خارجه سوریه شبه نظامیان تندرو را عامل كشتارهای منطقه حوله دانست و اعلام كرد كه آنها با استفاده از سلاح سرد اقدام به كشتار فجیع مردم كردند.

در همین حال فرانسه با متهم كردن دولت سوریه به خشونت علیه شهروندان این كشور ادعا كرد كه نظام حاكم در سوریه تهدیدی برای امنیت منطقه است.

فرانسه همچنین اعلام كرد كه پاریس و لندن توافق كرده‌اند كه نشست دوستان سوریه در پاریس برگزار شود و فشارهای بین المللی علیه نظام حاكم در سوریه افزایش یابد تا وضعیت موجود در این كشور پایان یابد.

دیده بان حقوق بشر نیز با محكوم كردن كشتار حوله تحقیقات كافی و شفاف در مورد آن را خواستار شد.