شورای امنیت سازمان ملل با برگزاری نشست فوق‌العاده‌ای جنایت‌های شهر الحوله سوریه را به شدت محكوم كرد و مجازات هرچه زودتر عاملان آن را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، شورای امنیت سازمان ملل روز یكشنبه نشست فوق‌العاده‌ای را برای بررسی مساله كشتار غیرنظامیان در شهر حوله سوریه تشكیل داد و در آن كشته شدن ۱۱۶ غیر نظامی از جمله كودكان و زنان محكوم شد.

در این نشست كه سه ساعت به طول انجامید كشورهای عضو شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای غیر الزام آور اعلام كردند: شورای امنیت با شدیدترین عبارت‌های ممكن عملیات قتل و كشتاری كه در حوله اتفاق افتاده را محكوم می‌كنند.

شورای امنیت همچنین خواستار تحقیق فوری درخصوص جنایت‌های انجام شده در شهر حوله و نیز محاكمه هرچه سریعتر عاملان آن شد.

در بیانیه پایانی نشست شورای امنیت كه توسط كشور آذربایجان قرائت شد، آمده است: شورای امنیت به شدت كشتن غیرنظامیان را كه برخی از آنها به وسیله گلوله و از فاصله نزدیك به قتل رسیدند محكوم و اعلام می‌كند كه آسیب‌های جسمی كه به قربانیان رسیده غیرقابل قبول است.

۱۵ عضو شورای امنیت از جمله روسیه در این بیانیه از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواسته‌اند تا سلاح‌های سنگین و نیروهای نظامی خود را از شهرهای سوریه خارج كند و اعلام كردند كه استفاده بیش از حد از زور علیه ساكنان غیرنظامی مخالف با قوانین بین‌المللی و تعهدات دولت سوریه است.

در این نشست رابرت مود، رئیس صلح بانان سازمان ملل مستقر در سوریه نیز گزارشی از كشتارهای شهر حوله كه در آن ۱۱۶ نفر جان خود را از دست دادند، به شورای امنیت تقدیم كرد.

ژنرال مود در تماسی ویدئویی از دمشق به نشست شورای امنیت گفت که در آن حمله ۳۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

این گزارش براساس شهادت ساكنان محلی و گزارش‌های جمع آوری شده توسط ناظران بین‌المللی تنظیم شده كه در آن آمده است: گلوله‌باران شهر و نشانه‌های شلیك از فاصله نزدیك در شهر دیده شده كه یكی از عوامل اصلی وقوع كشتارها در سوریه بوده است.

مسئولان سازمان ملل همچنین اعلام كردند كه در كشتارهای حوله ۴۹ كودك و هفت زن به طرز فجیعی كشته شدند.

در همین حال بشار الجعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل با اعلام اینكه دولت سوریه هیچ گاه اقدام به كشتار ملت خود نمی‌كند، گفت: سوریه خواستار تشكیل كمیته‌ای برای بررسی وضعیت به وجود آمده در شهر حوله است.

وی عنوان داشت: بیانیه شورای امنیت به هیچ وجه مسئولیت آنچه كه در حوله اتفاق افتاده را متوجه دولت نمی‌كند.

نماینده سوریه در سازمان ملل همچنین از جامعه جهانی خواست تا در مقابل كسانی كه به گروه‌های مسلح مخالف در سوریه كمك می‌كنند بایستند و مانع این اقدام شوند.

وی در یك كنفرانس مطبوعاتی پس از نشست شورای امنیت گفت: گروه‌‌های تروریست فعال در سوریه عامل اجرای جنایت‌های شهر حوله هستند و با این كار سعی دارند تا طرح سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه را به شكست بكشانند.

در همین حال منابع دیپلماتیك سازمان ملل اعلام كردند كه كوفی عنان نماینده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه پس از سفر به این كشور روز چهارشنبه گزارشی را از اقدامات انجام شده در خصوص سوریه و نیز دستاوردهای به دست آمده را تقدیم شورای امنیت خواهد كرد.

عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه این حمله را که یکی از مرگبارترین وقایع از زمان آغاز اعتراضات در سوریه به شمار می‌رود، "نقض آشکار مقررات بین‌المللی" خواند.

از سوی دیگر مقام‌های سوریه گفته‌اند که انگلیس حق ندارد از ورود ورزشکاران این کشور به بازیهای المپیک ۲۰۱۲ لندن جلوگیری کند.

موفق جمعه، رئیس کمیته ملی المپیک سوریه گفت که طبق قوانین المپیک، کشورهای میزبان نمی‌توانند ورود ورزشکاران را منع کنند.

نیک کلگ، معاون نخست وزیر انگلیس گفته ورود اعضای هیات نمایندگی سوریه که با دولت این کشور ارتباط داشته باشند، منع خواهد شد.

کلگ بیانیه‌اش را پس از آنکه سوریه اعلام کرد در قتل ۱۰۸ نفر از شهروندان روستای حوله دخالت نداشته، صادر کرد.

جمعه به بی بی سی گفت که "وظیفه کشور میزبان سازماندهی و تهیه امکانات لازم برای همه ورزشکاران شرکت کننده است."

او گفت: "باید از قبل بگویم، اگر دولت بریتانیا تصمیم گرفته است از شرکت کسانی که با دولت سوریه و رئیس جمهوری سوریه ارتباط دارند جلوگیری کند، باید ورود تمامی شهروندان سوریه را منع کند چرا که ما همه حامی رئیس جمهور و سوریه هستیم."

جمعه افزود که دو هفته پیش در ملاقاتی در روسیه با کمیته المپیک بین‌المللی تصمیم گرفته شد که ورزشکاران سوریه زیر پرچم رسمی کشور نه پرچم گروه مخالف دولت سوریه در این مسابقات شرکت کنند.

کلگ در مصاحبه‌ای به هیات نمایندگی المپیک سوریه اشاره کرد و گفت: "به عنوان یک دولت، ما به تازگی قانونمان را درباره اجازه و رد ورود افراد به کشور تغییر داده‌ایم."

او گفت: "اگر شواهدی درباره نقض حقوق بشر وجود داشته باشد شما اجازه ورود به کشور را نخواهید داشت."

ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس قبل از سفرش به مسکو گفت که پرونده همه کسانی که قصد دارند در زمان المپیک یا برای اهداف دیگر به انگلیس سفر کنند، با "دقت و شدت" مورد بررسی قرار می گیرد.

هیگ گفت: ما این قدرت را داریم تا از ورود کسانی که حقوق بشر را نقض می کنند حتی در زمان المپیک جلوگیری کنیم.