دهها هزار نفر از تظاهرکنندگان مراكشی در راستای درخواست برای بهبود وضعیت اجتماعی در خیابان‌های دار‌البیضاء (كازابلانكا)، بزرگترین شهر مراکش تظاهرات كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، این تظاهرات توسط اتحادیه‌های کارگری این کشور سازماندهی شده و بزرگترین تظاهراتی بود كه از زمان روی کار آمدن دولت جدید مراکش برگزار شد.

شركت کنندگان در تظاهرات عبدالله بن کیران، نخست وزیر مراکش را به ناکامی در اجرای اصلاحات تعهد شده متهم کردند.

در این تظاهرات صدها جوان وابسته به جنبش ۲۰ فوریه نیز حضور داشتند.

محمد ششم، پادشاه مراکش تظاهرات بهار عربی سال گذشته را با تعهد نسبت به اصلاحات و استفاده از قدرت خاموش کرد.

در ماه نوامبر سال گذشته میلادی دولت ائتلافی بر روی کار آمد که توسط حزب عدالت و توسعه، یک حزب اسلامی میانه‌رو رهبری می‌شود اما برخی از مردم مراکش از سرعت تغییرات در این کشور ناراضی هستند.

درصد بیکاری و بی‌سوادی در مراکش بسیار بالاست.

حسن طارق، یکی از اعضای مجلس از حزب مخالف سوسیالیست روز یکشنبه گفت: "بیش از ۵۰ هزار نفر از تظاهرکنندگان به مشکلات اجتماعی اشاره كردند و برقراری گفت‌وگویی صادقانه را با دولت خواستار شدند.

طارق گفت: اتحادیه‌های کارگری متحدند و پیغام آنها به دولت بن کیران مشخص است و آن این است كه او باید استراتژی خود را تغییر دهد.

یکی از مقام‌های مراکشی شمار تظاهر کنندگان را بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار نفر تخمین زد.

اتحادیه‌های کارگری مدتهاست خواستار افزایش درآمدها و کاهش مشکلات اجتماعی در مراکش هستند.

حدود نیمی از افراد بین ۱۵ تا ۲۹ ساله در مراکش بیکارند.

سال گذشته، زمانی که تظاهرات در مراکش شدت گرفت، پادشاه این کشور قانون اساسی جدیدی را تعیین کرد و قول داد تا قدرت را به دست یک دولت انتخابی انتقال دهد.