وزیر دفاع آمریكا با تاكید بر اینكه اوضاع افغانستان و پاکستان از اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا هستند، گفت: آمریكا همچنان در افغانستان درگیر جنگ است اما مسیر درستی را در پیش گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریكا از سیاست باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا برای خارج ساختن نظامیان آمریکایی از افغانستان تا پایان ۲۰۱۴ دفاع كرد و گفت كه آمریكا در مسیر درستی حركت می‌كند.

این مقام آمریكایی در ادامه گفت كه نیروهای ناتو در افغانستان همچنان در حال مبارزه با شبه‌نظامیان طالبان هستند و اجازه نمی‌‌دهند كه دستاوردهایشان به خطر بیفتد. وی همچنین تاكید كرد: با وجود اینكه طالبان ضعیف شده اما همچنان مقاومت می‌كند اما دیگر نمی‌تواند حملات هماهنگ انجام دهد.

وی در مصاحبه با شبكه ای.بی.سی عنوان داشت: آمریكا نگران فعالیت طالبان از طریق مخفیگاه‌های امن آنها در پاكستان است و این امر به تیرگی بیشتر روابط دو كشور دامن می‌زند.

میت رامنی که به عنوان رقیب بالقوه جمهوری‌خواهان باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نام برده می‌شود، از تعیین تاریخ زمان خروج این كشور از افغانستان انتقاد کرده است.

پانه‌تا همچنین از محکوم شدن پزشک پاکستانی همکار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به ۳۳ سال زندان به خاطر کمک به کشف مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده انتقاد کرد.

به گفته پانه‌تا، دکتر شکیل آفریدی علیه منافع پاکستان اقدامی نکرده است و اقدام پاکستان به ترمیم روابط دوجانبه کمک نمی‌کند.

کمیته تخصیص بودجه مجلس سنای آمریکا هفته پیش در واکنش به این اقدام پاکستان، کمک مالی واشنگتن به اسلام آباد را ۳۳ میلیون دلار، یعنی یک میلیون دلار به ازای هر سال حبس آفریدی، کاهش داد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین از خواسته‌های پاکستان برای بازگشایی مسیر زمینی انتقال تدارکات ناتو به افغانستان انتقاد کرد.

پاکستان شش ماه است در اعتراض به کشته شدن ۲۴ نظامی این کشور در حمله هوایی آمریکا به مناطق مرزی پاكستان با افغانستان، مانع از تردد کامیون‌های حامل تدارکات برای نظامیان ناتو شده است. یکی از خواسته‌های پاکستان عذرخواهی رسمی آمریکا و دیگری افزایش حق تردد این کاروان‌هاست اما پانه‌تا گفت كه آمریکا نمی‌گذارد که قیمت جدیدی به آن تحمیل شود.

براساس برخی از گزارش‌ها به نقل از مقام‌های آمریکایی، پاکستان در پی افزایش حق تردد هر خودروی باربری از ۲۵۰ دلار به حدود پنج هزار دلار است.

وزیر دفاع آمریكا در باره یمن نیز گفت: بدون حضور فیزیكی نظامی در خاك یمن می‌توان علیه شبه نظامیان القاعده در این كشور دست به عملیات موثر زد.

وی با دفاع از انجام عملیات توسط هواپیماهای بدون سرنشین در یمن گفت: این هواپیماها از مهمترین سلاح‌های پنتاگون بوده و از دقت بسیاری برخوردار است.

پانه‌تا با تاكید بر ادامه مبارزه با شبه نظامیان القاعده در یمن گفت: ما در رویارویی با القاعده در یمن دستاوردهای بزرگی داشته‌ایم و اهداف مهمی را محق ساخته‌ایم كه این امر ادامه خواهد یافت.

وزیر دفاع آمریکا همچنین تهدید كرد كه كشورش در قبال پرونده هسته‌ای ایران برای دست زدن به هر اقدامی آمادگی دارد. لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا با این حال بر حل و فصل مساله هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی تاكید كرد.