تحقیقات جدید نشان می‌دهد: استفاده زیاد و دائم از کرم‌های ضد آفتاب علاوه بر کاهش تولید ویتامین دی با افزایش خطر سرطان پوست همراه است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، محققان پس از نتایج مطالعات جدید که حاکی از تاثیر کرم‌های ضدآفتاب در ابتلا به سرطان پوست است، اظهار کردند: استفاده از کرم ضدآفتاب قبل از خروج از منزل بویژه در روزهای آفتابی خوب است، اما بهتر است از این کرم‌ها به دفعات و حجم زیاد استفاده نشود.

محققان هندی بر اساس یافته‌های حاصل از پژوهش انجام شده می‌گویند: کرم‌های ضد آفتاب به علت داشتن مواد شیمیایی مضر تاثیرات ثانویه‌ای هم دارند که اگر به درستی مصرف نشوند، برای بدن مضر خواهند بود.

«پروین خورانا»، سرپرست این گروه تحقیقاتی با اشاره به نتایج این تحقیق می‌گوید: زینک اکسید که یکی از اجزای اصلی کرم‌های ضدآفتاب است، در صورت استفاده زیاد می‌تواند برای بدن مضر باشد. نگرانی اصلی ما این است که اکثر زنان جوان هر بار قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن از این کرم‌ها استفاده می‌کنند.

باتوجه به نتایج این پژوهش که در دانشگاه علم و تکنولوژی میسوری، یکی از دانشگاه‌های مرتبط با پژوهش‌های صنعتی انجام شده است، برخی از اجزای کرم‌های ضد آفتاب در صورت قرار گرفتن در برابر آفتاب خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

بر اساس این تحقیق، همچنین استفاده دائم از ضدآفتاب‌ها تولید ویتامین دی در بدن را حدود ۵.۹۷ تا ۹.۹۹ درصد کاهش می‌دهد. بنابراین محققان توصیه می‌کنند از کرم‌های ضدآفتاب استفاده شود، اما به اندازه.