رئیس جمهوری عراق با تاكید بر اینكه در بحران سیاسی این كشور بی‌طرف عمل می‌كند، برگزاری نشستی فوری را میان رهبران عراق برای پایان دادن به وضعیت كنونی این كشور خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق در مراسمی در بغداد عنوان داشت: هنگامی كه من پست ریاست جمهوری عراق را پذیرفتم وعده دادم كه در جریان‌های سیاسی كشور بی‌طرف بمانم و به نفع هیچ گروه یا جریان سیاسی عمل نكنم.

وی افزود: بر اساس وظایف خود وظیفه می‌دانم كه از همه رهبران سیاسی عراق دعوت كنم تا در یك نشست ملی شركت كرده و همه مشكلات و دیدگاه‌های خود را در این نشست مطرح كنند.

جلال طالبانی در این مراسم افزود: طرح هشت ماده‌ای كه برای خروج از بحران سیاسی عراق ارائه دادیم بهتر است انجام شود و گفت‌وگوهای سازنده در كشور به دور از هیاهوی رسانه‌ها هر چه زودتر باید آغاز شود.

رئیس جمهوری عراق با اشاره به وضعیت سیاسی نابسامان عراق گفت: ادامه اختلاف‌های سیاسی در عراق باعث می‌شود كه فشارهای علیه جامعه عراق افزایش یابد كه این از سوی هیچ كس قابل قبول نیست.

در همین حال اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق نیز با تاكید بر ضرورت استقلال دستگاه قضایی این كشور گفت: بر اساس قانون اساسی دستگاه قضایی عراق یك دستگاه مستقل است و باید مستقل بماند.

وی افزود: ارتش و نیروهای امنیتی عراق باید از سیاسی شدن دور نگه داشته شوند و نباید بودجه دولت برای اهداف حزبی و طایفه‌ای مصرف شود.

در این راستا نوری المالكی، نخست وزیر عراق نیز پیشتر برگزاری نشستی میان رهبران عراق را برای پایان دادن به وضعیت موجود در این كشور خواستار شده بود.