محمد البرادعی اظهار داشت كه انتخابات ریاست جمهوری مصر نماد تحقق دموكراسی بعد از گذشت چندین دهه از حكومت دیكتاتوری است و مردم مصر برای محقق ساختن دموكراسی راه سختی را در پیش دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی البیان، محمد البرادعی، مدیركل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی حضور مردم مصر را در پای صندوق‌های رای برای نخستین بار در تاریخ این كشور به عنوان" پایان یافتن فرهنگ ترس" كه در میان مردم نهادینه شده بود، برشمرد.

وی اظهار داشت: من مجددا برای ریاست جمهوری نامزد نمی‌شوم و فعالیت من در خارج از نظام بهتر و كارآمدتر است.

البرادعی اظهار داشت كه دست یابی به منصب ریاست جمهوری هیچ گاه در میان اولویت‌‌هایش نبوده و اولویت وی قرار دادن مصر در یك مسیر درست بوده است.

وی در این خصوص اظهار داشت كه اگر در خارج از نظام سیاسی فعالیت كند موثرتر خواهد بود.

البرادعی طی كنفرانسی كه در وین درخصوص بهار عربی برگزار شده بود، از انتخابات ریاست جمهوری مصر و مشاركت مردم در این انتخابات استقبال كرده و انتخابات مصر را "نماد دموكراسی بعد از گذشت چندین دهه از حكومت دیكتاتوری" برشمرد.

وی در ادامه گفت: مردم مصر باید سخنان یكدیگر را بشنوند چرا كه آنان در راه پیچیده و سختی برای تحقق دموكراسی قرار دارند و محقق ساختن دموكراسی بدون توافق بر سر تدوین قانون اساسی اگر غیر ممكن نباشد، بسیار سخت است.

محمد البرادعی در جریان انتخابات ریاست جمهوری مصر نامزدی خود را در این انتخابات اعلام كرده بود اما تاكید كرد كه به دلیل عدم وجود شرایط مناسب از این رقابت‌ها عقب نشینی كرده است.