وكیل یوسف رضا گیلانی اعلام كرد كه موكلش به علت عدم رد صلاحیتش از سوی رئیس مجلس شورای ملی پاكستان در خصوص حكم محكومیت خود به اتهام اخلال در روند دادگاه درخواست فرجام‌خواهی نخواهد كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاكستان ماه گذشته میلادی توسط دادگاه عالی این كشور به علت عدم درخواست از مقامات كشور سوئیس برای بازكردن پرونده‌‌های فساد علیه آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاكستان گناهكار شناخته شد.

دادگاه به مدت كوتاه و نمادین نخست وزیر را به منظور مجازات محكومیتش در دادگاه نگه داشت و به مجرد این كه قضات پس از اعلام حكم از جای خود بلند شدند مدت مجازات وی به پایان رسید.

براساس قانون اساسی پاكستان، هر كس كه به بدنام كردن و تمسخر قضات محكوم شود صلاحیت نمایندگی مجلس این كشور را ندارد. رئیس مجلس می‌بایست پرونده‌های رد صلاحیت شدن افراد را به كمیسیون انتخابات ارجاع دهد.

اما روز پنجشنبه فهمیده میرزا، رئیس مجلس شورای ملی پاكستان اظهار داشت: محكوم شدن گیلانی به اهانت به دادگاه اتهامی نیست كه براساس قانون منجر به رد صلاحیت وی شود.

فهمیده میرزا یكی از اعضای حزب مردم پاكستان وابسته به گیلانی و زرداری است.

اعتزاز احسن، وكیل یوسف رضا گیلانی، در یك كنفرانس خبری گفت: تصمیم عدم درخواست فرجام‌خواهی علیه این حكم پس از رایزنی‌های صورت گرفته از سوی رهبران حزب اتخاذ شد.

احسن گفت كه درخواست فرجام‌خواهی را آماده كرده بوده و قصد داشته آن را تسلیم دادگاه عالی كند اما یوسف رضا گیلانی روز جمعه با وی تماس گرفته و به او گفته به دنبال حكم رئیس مجلس دیگر درخواست فرجام خواهی نكند.

احسن تاكید: نخست وزیر دوره محكومیت خود را طی كرده اما رد صلاحیت نشده است.

اعضای دولت پاكستان قضات دادگاه را به تجاوز از محدوده اختیارات خود و تلاش برای براندازی دولت نخست وزیر و رئیس جمهوری متهم كرده‌‌اند.