شبه‌نظامیان طوارق و انصارالدین در كشور مالی با اعلام اتحاد تاكید دارند در صدد ایجاد هیاتی برای حكومت بر شمال مالی به عنوان یك "كشور مستقل مسلمان" هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دو گروه شبه‌نظامی طوارق و انصارالدین در بیانیه‌ای مشترك كه برای خبرگزاری فرانسه ارسال شد، اعلام كردند: "جنبش انصارالدین" و "جنبش‌ ملی برای آزادی ازواد" در شمال مالی، جدایی منطقه "ازواد" را رسما اعلام می‌كنند.

در این بیانیه آمده است كه یك شورای انتقالی برای دولت ازواد ایجاد شده است. این دو گروه كنترل این منطقه را طی دو ماه گذشته با توافق بین خودشان به دست گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه شبه‌نظامی طوارق و انصارالدین با اعلام اینكه اسلام را به عنوان مذهب پذیرفتیم، خاطرنشان كردند، "ما همگی خواهان استقلال ازواد هستیم."

توافق همكاری‌ میان طوارق سكولار و انصارالدین چند هفته پس از مذاكرات نگران كننده میان این دو جنبش صورت گرفت.

در این بیانیه همچنین آمده است: این توافق یك نقطه عطف برای شمال مالی محسوب می‌شود كه از كودتای ماه مارس سال جاری از كنترل دولت این كشور خارج شده است.

در شهر گائو كه اصلی‌ترین شهر در شمال مالی محسوب می‌شود و رهبران دو جنبش به انجام مذاكرات با یكدیگر پرداخته‌اند، امضای این توافق باعث رضایت هر دو طرف شد.

در ژانویه سال جاری میلادی، شبه‌نظامیان طوارق علیه ارتش ملی مالی كودتا كردند و كودتای ۲۲ مارس علیه دولت باماكو كه باعث براندازی دولت مالی شد، تنها راه را برای فعالیت گسترده شبه‌نظامیان طوارق و انصارالدین باز كرد.

رئیس شاخه القاعده در آفریقا در بیانیه خود كه طی روزهای گذشته منتشر شد، از شبه‌نظامیان در شمال مالی خواست تا به تدریج قانون شریعت را برای ایجاد یك كشور اسلامی اعمال كنند. این در حالیست كه "چیك مودیبو دیارا"، نخست وزیر دولت انتقالی مالی روز شنبه برای انجام مذاكرات با بلوك اقتصادی كشورهای غرب آفریقا (اكوواس) وارد ابیجان در ساحل‌عاج شده است.

"دیانكوندا ترائوره"، رئیس جمهوری موقت مالی برای انجام معالجات پزشكی در یك سفر خصوصی به فرانسه رفته و قرار است طی روزهای آتی به مالی بازگردد. رئیس جمهوری موقت مالی هفته گذشته در جریان حمله معترضان به دفتر ریاست جمهوری مجروح شده بود.