نزدیك به ۱۰ هزار تن از معترضان شهر مونترال كانادا شنبه شب با دوچرخه، اسكیت و یا پای پیاده به اعتراضات خود ادامه دادند؛ آنها به منظور اعلام اعتراضات خود با كوبیدن به اشیاء فلزی اقدام به ایجاد سر و صدا كرده و همین طور از بوق و سوت هم استفاده می‌كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، برخی از معترضان پرچم‌های كبك را در دست داشتند و دیگر معترضان نیز پرچم‌های قرمز و پلاكاردهایی حمل می‌كردند كه در آن جملاتی در محكومیت قانون ویژه تصویب شده طی یك هفته پیش به منظور محدود كردن حق اعتراض نوشته شده بود.

این قانون از سازمان‌دهندگان اعتراضات خواسته بود تا حداقل هشت ساعت پیش از تظاهرات اطلاعات مكانی و زمانی اعتراضات را به پلیس ارائه داده و جریمه‌های سنگینی برای خودداری از این كار تعیین كرده بود.

مقامات با استفاده از قانون اضطراری، اعتراضات دانشجویان را غیرقانونی اعلام كرده و راه را برای اقدام پلیس به منظور متفرق كردن معترضان هموار ساختند.

در این اعتراضات عده‌‌ای با پوشیدن لباس دلقك به نوبه خود دست به اعتراض زده و مردی نیز لباسی به شكل حیوان پاندا به تن كرده بود.

گروه كوچكی از ماموران پلیس نیز سوار بر اسب، دوچرخه و خودرو از عقب، تظاهركنندگان را همراهی می‌‌كردند. با وجود آنكه دانشجویان بخش عمده معترضان را تشكیل می‌دادند اما برخی شهروندان نیز دست به اقدامات اعتراضی برای نشان دادن نارضایتی خود زدند.

بسیاری از تظاهركنندگان گفتند كه تصویب قانون ویژه تنها یكی از دلایل آنها برای برگزاری اعتراضات در خیابان است.

"جوسلین سیمار"، یك استاد بازنشسته دانشگاه نیز اظهار داشت: ماه‌هاست كه ما خبرهای فساد و رسوایی‌های گوناگون را گوش می‌شنویم.

وی افزود: مردم این خبرها را در تلویزیون می‌شنوند و احساس بی‌پناهی می‌كنند؛ من فكر می‌كنم دانشجویان، مردم را تشویق كردند تا به خیابان‌ها آمده و اعتراض خود علیه فساد سیاسی را اعلام كنند.

تظاهرات دانشجویان كانادایی بلافاصله توسط پلیس غیرقانونی اعلام شد.

پلیس علت این مساله را اطلاع نیافتن از مسیر اعتراضات عنوان كرد؛ اما با وجود این تظاهركنندگان توانستند بدون حادثه خاصی به اعتراض خود ادامه دهند و تنها فرد دستگیر شده یك راننده خشمگین بود كه اعتراضات، جلوی حركت خودروی وی را گرفته بود. اعتراضات مشابهی نیز در شهرهای "كبك سیتی"، "ترواـ ریویر" و چند شهر دیگر استان كبك برگزار شد.