ملت مصر در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این كشور و از طریق مشاركت ۵۰ درصدی در این انتخابات ثابت كردند خون شهدای انقلاب مصر كه در راه آزادی این كشور ریخته شد، به هدر نرفته و ملت مصر مستحق رئیس جمهوری است كه مفهوم دموكراسی،‌ شرافت و آزادی را برای تشكیل نظامی جدید كه منعكس كننده انقلاب مصر و اهداف آن باشد، درك كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه الرای قطر، در تحلیلی درخصوص انتخابات ریاست جمهوری مصر تحت عنوان "بیداری ملت مصر"، ضمن استقبال از حضور مردم این كشور در اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از حسنی مبارك، رئیس جمهوری سابق مصر چنین می‌نویسد: "به رغم آنكه انتخابات ریاست جمهوری مصر برای اولین در سالهای گذشته، اتفاق می‌افتد و هیچ كس قادر نیست درباره پیروز آن پیش بینی‌ كند، با این وجود این اراده ملت مصر است كه رئیس جمهوری آینده این كشور را از طریق دور جدید انتخابات كه ماه آ‌ینده میان دو نامزد پیروز برگزار می‌شود، انتخاب خواهند كرد و در حقیقت تعیین رئیس جمهوری جدید مرهون بیداری ملت مصر و دقت و حسن انتخاب آنهاست.

شاخص‌ها حاكی از آن است كه دور دوم انتخابات میان محمد مرسی، نامزد اخوان‌المسلمین و احمد شفیق، نامزد مستقل انتخابات برگزار خواهد شد و امیدواریم كه دور دوم این انتخابات نیز در فضایی آزاد و شفاف درست مثل دور اول آن برگزار شود؛ به ویژه آنكه شورای نظامی متعهد شده است كه قدرت را به كسی كه مردم وی را برای این سمت انتخاب كنند، تحویل دهد.

اما چیزی كه از همه مردم مصر انتظار می‌رود این است كه خود را برای مرحله دوم انتخابات آماده كنند؛ مرحله‌ای كه تلاش و همكاری همه مردم مصر را می‌طلبد تا مصر بتواند بار دیگر به جایگاه منحصر به فرد خود دست یابد و این مساله جز از طریق همكاری مردم مصر، احترام به خواسته مردم و قبول نتایج انتخابات ممكن نیست.

بدون شك بیشتر مردم مصر كه در صف‌های طولانی در برابر صندوق‌های رای گیری برای انتخاب نامزد خود در انتخابات حاضر شده بودند برای اولین بار احساس كردند كه آراء آنها تاثیر و ارزش زیادی دارد. مردم مصر با مشاركت در این انتخابات در حقیقت حال و آینده خود را می‌سازند لذا انتخاب كسی كه از آگاهی برخوردار است و اهداف انقلاب مصر را محقق خواهد كرد در حقیقت انتخاب وطن و انتخاب تحقق اهداف ملت در خصوص آزادی، دموكراسی و عدالت است.