دبیر کل حزب‌الله لبنان با اشاره به دستاوردهای بزرگ مقاومت در منطقه، منتفی شدن ایده "اسرائیل بزرگ" و طرح آمریکایی ـ اسرائیلی در منطقه را از دستاورهای مهم مقاومت دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بر اساس گزارش شبكه خبری المنار، سید حسن نصرالله، دبیركل حزب‌الله لبنان در مراسمی که به مناسبت آزاد سازی جنوب لبنان از دست رژیم اشغالگر در منطقه بنت جبیل برگزار شد، تأکید کرد: امام موسی صدر هنگامی که به لبنان آمد، از همان آغاز تأکید کرد که ما خواستار حضور ارتش در مرزها هستیم و می‌خواهیم جوانان جنوب مسلح شوند ولی دولت در آن زمان به این درخواست پاسخ نداد و در دنیای دیگری سیر می کرد .. آن دولت از جنوب لبنان دفاع نکرد، بنابراین جوانان به این مأموریت همت گماردند.

مقاومت مردمی چگونه آغاز شد

سید حسن نصرالله تأکید کرد: امام موسی صدر مجبور شد در آن زمان نیروهای مقاومت لبنان را تشکیل دهد، و از مردم بخواهد برای دفاع از خود سلاح خریداری کنند .. مقاومت مردمی از زمانی آغاز شد که لبنانی‌ها مجبور شدند سلاح بخرند و به دلیل نبودن حاکمیت ملی، خودشان به وظیفه دفاع عمل کنند.

دبیركل حزب‌الله لبنان از مقاومت بعنوان یک دستاورد یاد کرد و گفت: همه ما می دانیم که آمریکا طرحی را برای منطقه و مقاومت دارد، ولی مقاومت طرح آمریکایی - اسرائیلی را در سطح منطقه ناکام گذاشت و منطقه را وارد مرحله‌ای جدید کرد.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: بازسازی منازل در نوار مرزی بیانگر اعتماد بزرگ مردم به وجود امنیت و حمایت است و اینکه اسرائیل جرأت حمله به لبنان و لبنانی‌ها را ندارد. امروزه در مرزها کسی صهیونیستها را با سنگ و یا گلوله هدف قرار نمی دهد، بلکه به رژیم اشغالگر وعده می‌دهند که همه مواضع این رژیم را با موشک هدف قرار دهند.

منتفی شدن موضوع اسرائیل بزرگ

وی با اشاره به ارتباط بزرگ دستاورهای مقاومت لبنان و مقاومت فلسطین گفت: اگر کشورهای عربی و جامعه جهانی حمایت می کردند، مقاومت دستاوردهای بسیاری محقق می کرد، ولی از مهمترین دستاوردهای مقاومت آن است که اسرائیل مجبور شد در کرانه باختری دیوار بسازد به صورتیکه موضوع اسرائیل بزرگ منتفی شد و این درحالی است که این دیوارها نیز آنها را در امان نگه نمی دارد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به اشاره به دو دستگی‌ها در باره سلاح مقاومت، گفت: با وجود همه توطئه‌ها مقاومت توانست این دستاوردها را محقق سازد. آیا سلاح‌های دیگر دستاوردهایی در ۸ یا ۱۴ مارس داشت .. همگان سلاح دارند ولی این سلاح‌ها در بازدارندگی بی اثر بوده و هیچ دستاوردی را این زمینه محقق نکرده است.

سید حسن نصرالله گفت: هر کسی که بخواهد برای مقابله با دشمن سلاح حمل کند می توانیم با او همه امکانات لازم را برای ایجاد یک راهبرد دفاعی متحد کنیم. منطق می گوید که به دلیل وجود بی نظمی در سلاح باید این امر در چارچوب ارتش، ملت و مقاومت سازماندهی شود .. باید بین معادله حمایت از کشور در برابر اسرائیل و معادله حمایت از ثبات و امنیت داخلی تفاوت قائل شویم .. منطق و تجربه ما بر اساس مسائل تاریخی و واقعیت‌ها و اوضاع لبنان استوار است.

دبیركل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: ما مسئولیت حمایت از امنیت کشور را نداریم و ما جایگزین حکومت نیستیم و طرحی از آن به شمار نمی آییم. سلاح مقاومت برای حمایت از یک گروه یا طایفه نیست .. بلکه این سلاح برای حمایت از کشور در برابر اسرائیل است و مسئولیت حمایت از مردم در داخل برعهده دولت است. باید به ارتش و نیروهای امنیتی همه توانایی‌ها و اختیارات را داد تا از درگیری‌های داخلی در لبنان جلوگیری شود.

سید حسن نصرالله با هشدار درباره برخی فتنه‌انگیزی‌های داخلی در لبنان، اظهار داشت: فتنه انگیزی طایفه‌ای و مذهبی بسیار بسیار خطرناک است.

آمادگی حزب الله برای گفت وگو بدون پیش شرط

سید حسن نصرالله گفت: حزب الله با همکاری امنیتی (دولت) با سیا مخالف است و دولت در این زمینه مسئول است.

وی با درخواست برای آزادی بازداشت شدگان اسلام‌گرا گفت: ادامه بازداشت این افراد بدون محاکمه و مسئول معرفی کردن شیعیان در این ماجرا ظلم است.

دبیرکل حزب الله لبنان با اعلام آمادگی برای ازسرگیری گفت و گوهای داخلی اظهار داشت: ما آماده‌ایم بدون هیچ شرطی گفت و گو کنیم .. ولی کسی که برای گفت و گو خواستار استعفای دولت باشد، به دنبال گفت و گو نیست بلکه خواستار قدرت است.

۶۵۲۷۹; شهروندان ربوده شده لبنانی در ترکیه هستند

سید حسن نصرالله با اشاره به آزادی شهروندان لبنانی که اخیرا در سوریه به دست عناصر مسلح ربوده شده بودند، گفت: شاهد پایانی خوب برای حادثه‌ای دردناک هستیم، چند دقیقه قبل اطمینان یافتیم که ربوده شدگان اکنون در خاک ترکیه هستند و آماده می شوند تا به فرودگاه بین‌المللی بیروت اعزام شوند.

وی با قدردانی از کسانی که باعث شدند شهروندان لبنانی به سلامت از این حادثه نجات یابند، گفت: با رهبری سوریه در ارتباط بودیم و با هدایت بشار اسد هواپیمایی برای فرستادن زنان اعزام شد و مسئولان کشور مسئولیت این ماجرا را برعهده گرفتند.

سید حسن نصرالله گفت: از نجیب میقاتی، نبیه بری، و سعد حریری که برای آزادی آنها تلاش‌های ویژه‌ای کردند تشکر می کنم، ما در سیاست اختلاف داریم ولی باید از هر کار خوب، قدردانی کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با اشاره به حادثه‌ای که برای زائران لبنانی در عراق پیش آمد و موجب شهادت چند شهروند شد، تأکید کرد: متوجه شدم که نوری مالکی هواپیمایی را برای بازگشت زائران به بیروت اختصاص داده است .. از این توجه او قدردانی می کنیم.

سید حسن نصرالله، هرگونه تعرض به شهروندان سوریه به دلیل این حوادث را حرام دانست و گفت: مردم سوریه ارتباطی با این حوادث ندارند و هیچ کس نباید خارج از اصول اقدامی صورت دهد .. نیازی وجود ندارد که کاروان‌ها از طریق زمینی مسافرت کنند و امیدواریم که کسی زائران را در معرض چنین خطری قرار ندهد.

سید حسن نصرالله خطاب به ربایندگان، اقدام آنها را محکوم کرد و گفت: ربودن انسانهای بیگناه و حمله به مردم اقدامی است که به ضرر شما تمام می‌شود .. اگر هدف از این اقدام‌ها تغییر مواضع سیاسی حزب الله است باید بدانید که این کارها هیچگونه تغییری در مواضع ما ایجاد نمی کند .. ما از گفت و گو، اصلاحات و اتحاد در سوریه حمایت می کنیم و خواستار پایان یافتن هرگونه درگیری‌های مسلحانه هستیم.

خشونت موجب ایجاد خشونت می‌شود

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: امیدواریم که این تجربه تکرار نشود، زیرا هیچ نتیجه‌ای برای تغییر مواضع سیاسی، امنیتی و یا مبادله نخواهد داشت .. امیدواریم که هیچ کسی ضد لبنانی‌ها خشونت به خرج ندهد، زیرا خشونت موجب خشونت می شود.