چین در پاسخ به گزارش آمریكا مبنی بر اینكه "وضعیت حقوق بشری پكن به سبب سركوب شدید مخالفان در حال بدتر شدن است"، در بیانیه‌ای اعلام كرد: وضعیت حقوق بشر در آمریكا اسفناك است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبكه خبری سی‌.ان.ان، چین در گزارش سالانه خود درباره اوضاع حقوق بشر آمریكا گفت: سابقه ننگین حقوق بشر آمریكا باعث شده این كشور هیچ جایگاهی چه بر پایه اخلاقی، چه سیاسی و چه حقوقی در حقوق بشر جهان نداشته باشد.

این گزارش از جمله موارد نقض حقوق بشر در آمریكا را دستگیری معترضان شركت كننده در جنبش اشغال وال استریت در آمریكا عنوان كرده است.

در این گزارش آمده است: بسیاری از معترضان آمریكایی، پلیس را به سركوب مردم متهم كرده‌‌اند. این گزارش همچنین تاكید كرد كه آمریكا نیز محدودیت‌های سختگیرانه علیه اینترنت اعمال می‌كند.

چین در گزارش خود آورده است: در هر دو قانون میهن‌ پرستی و قانون امنیت داخلی آمریكا، بندهایی درباره نظارت بر اینترنت گنجانده شده كه به دولت این كشور و یا سازما‌ن‌‌های اعمال كننده قانون آمریكا این قدرت را می‌دهد كه هرگونه محتوای آسیب رسان به امنیت داخلی در اینترنت را تحت نظارت قرار داده و یا آن را مسدود كند.

چین در گزارش خود خاطرنشان ساخت: حقایق گنجانده شده در این گزارش بخش كوچك اما روشنگری از سابقه تیره و تار آمریكا نسبت به وضعیت حقوق بشر در كشور خود است.

روز پنج‌شنبه وزارت امور خارجه آمریكا در گزارش خود درباره حقوق بشر در جهان از تعدادی از كشورها از جمله چین نسبت به نقض حقوق بشر انتقاد كرد.

آمریكا در گزارش خود اعلام كرد: وضعیت حقوق بشر چین به ویژه در مورد آزادی‌ بیان، آزادی تجمع و هم‌اندیشی وخیم شده و نیروهای امنیتی چین براساس گزارش‌ها دست به كشتارهای غیر قانونی و خودسرانه می‌زنند. مقام‌های چینی، فعالان این كشور را در شرایطی نامعلوم بازداشت كرده و اعضای خانواده‌های آنها را نیز تحت بازداشت خانگی قرار داده‌اند.

در این گزارش تاكید شده است: سوءاستفاده‌های حقوق بشری در چین با نزدیك شدن به رخدادهای برجسته سیاسی از جمله سفر مقامات خارجی به این كشور و سالگردهای مهم و فراخوان‌ها برای تجمعات خیابانی به سبك بهار عربی به اوج خود می‌رسید.

گزارش آمریكا درباره وضعیت حقوق بشر در جهان پس از آن منتشر شد كه چنگ گوآنگ‌چنگ، فعال نابینای چینی وارد آمریكا شد.

با وجود آنكه گزارش آمریكا بازه زمانی سال ۲۰۱۱ پیش از وقایع مربوط به چنگ گوآنگ‌چنگ را پوشش می‌دهد اما در آن نسبت به رفتار با وی از جمله ضرب و شتم او و همسرش اظهار نگرانی شده است.

در این گزارش آمده است كه از دادن مراقبت‌های پزشكی به این فعال خودداری شده و فعالانی كه تلاش داشتند به خانه وی در استان شاندونگ در شرق چین بروند مورد حمله و گاه بازداشت قرار گرفته‌اند یا با زور از محل دور شده‌ و یا مورد سوءاستفاده‌ها قرار گرفته‌اند.

وزارت امور خارجه آمریكا در گزارش خود از سابقه حقوق بشری دیگر كشورها نظیر میانمار، سوریه، بحرین، كره شمالی، ویتنام، سریلانكا، تركمنستان، ازبكستان و ایران نیز انتقاد كرده است.