نامزد اسلام‌گرای انتخابات ریاست جمهوری مصر که به همراه آخرین نخست‌وزیر مبارک، به دور دوم انتخابات راه یافته‌است، به منظور نجات انقلاب مصر با سایر نامزدهای انتخاباتی وارد مذاکره شده است.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، در حالی که شمارش آرای نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری مصر پس از سرنگونی مبارک همچنان ادامه دارد، گفته می‌شود که "محمد مرسی" نامزد اسلام‌گرا و "احمد شفیق" نامزد تحت حمایت غرب و آل سعود و آخرین نخست‌وزیر دوره دیکتاتوری مبارک، به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری راه یافته‌اند.

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری مصر ۲۷ و ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد.

در چنین شرایطی، رایزنی‌های گسترده‌ای برای تشکیل یک گروه ریاستی شامل محمد مرسی، "حمدین صباحی" و "عبدالمنعم ابوالفتوح" برای نجات انقلاب مردمی مصر در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در حال انجام است.

بر اساس این گزارش، جماعت اخوان المسلمون مصر دیروز از نیروهای سیاسی خواست تا برای بررسی راه‌های نجات انقلاب وارد مذاکره شوند.

"عصام العریان" رئیس حزب "الحریهٔ و العدالهٔ" وابسته به جماعت اخوان المسلمون طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد که دستیابی شفیق به پست ریاست‌جمهوری کشور را به خطر خواهد انداخت.

وی افزود: مرسی رایزنی‌هایی را آغاز کرده است و تعدادی از روسای احزاب و شخصیت‌های ملی را که با آنها تماس گرفته‌ایم، با ما ارتباط برقرار کرده‌اند تا برای نجات وطن و تحقق تمامی اهداف انقلاب کاری کنیم. به همین دلیل نیز قرار است امروز نشستی در همین رابطه برگزار شود.

"یاسر علی" یکی دیگر از مقامات مسئول جماعت اخوان المسلمون اعلام کرد که تصمیم‌گیری درباره پست معاون رئیس‌جمهور و دولت ائتلافی آتی در دستور کار مذاکرات امروز خواهد بود.

راه یافتن احمد شفیق به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری نگرانی‌هایی را در عرصه داخلی مصر برانگیخته است.

"حسن نافعهٔ" استاد علوم سیاسی در این‌باره گفت: صعود شفیق در انتخابات به معنای ابقای رژیم سابق و پاکسازی انقلاب مردمی است.

در نزد انقلابیون، شفیق تکرار مبارک است. هر دو فرد فرمانده نیروهای هوایی بودند و پیروزی شفیق در واقع دوران هیمنه ارتش بر نهاد ریاست جمهوری مصر را که ۶۰ سال ادامه داشته، تمدید خواهد کرد.