دولت عربستان بدون توجه به اعتراضات مردم در مصر اعلام کرده که وکیل منتقد مصری را اعدام خواهد کرد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه العالم، "احمد الجیزاوی" وکیل و فعال حقوقی مصری که حدود یک ماه قبل هنگام ورود به عربستان برای انجام عمره بازداشت شده بود، اکنون با خطر صدور حکم اعدام از سوی دادگاه سعودی به اتهام قاچاق قرص های مواد مخدر، مواجه شده است.

الجیزاوی پس از انقلاب ۲۵ ژانویه مصر، به شدت از شاه سعودی و مسئولان حاکم بر عربستان به دلیل بازداشت بی دلیل شهروندان مصری بدون محاکمه و تفهیم اتهام، به شدت انتقاد کرده بود.

وی حدود یک ماه قبل هنگام ورود به عربستان در فرودگاه بین المللی "ملک عبدالعزیز" بازداشت شد. پس از اعتراضهای مکرر همسرش، مسئولان امنیتی سعودی دلیل بازداشت او را همراه داشتن قرص های مواد مخدر عنوان کردند.

روزنامه "الشرق" عربستان در خبری به نقل از "سلیمان الحنینی" وکیل عربستانی که از سوی جمعیت حقوق بشر برای پیگیری پرونده الجیزاوی مأمور شده، نوشت: اداره تحقیقات دادستانی کل فهرست اتهامات احمد الجیزاوی و همدست داروخانه دار او را، در ارتباط با قاچاق قرص های مواد مخدر و توزیع آن در عربستان، تکمیل کرده است.

الحنینی گفت: دادستانی کل خواستار صدور حکم اشد مجازات برای الجیزاوی، یعنی مرگ او طبق قانون سعودی شده است.ا

لحنینی تصریح کرد: به دلیل نبودن دلایل و مدارک علیه متهم عربستانی، این فهرست اتهامات شامل او نمی شود.

شبکه عربی اطلاعات حقوق بشر در همین راستا با صدور بیانیه ای شورای نظامی حاکم و پارلمان مصر را مسئول جان الجیزاوی اعلام کرد.

این مرکز مدافع حقوق بشر تأکید کرد، الجیزاوی از همراه داشتن وکیل در عربستان محروم شده و این درحالی است که برای او یک پرونده با اتهامات دروغین ایجاد کرده اند که مجازات آن اعدام است.

پس از بازداشت این وکیل مصری در عربستان و مطرح شدن ادعاهای دروغین و ساختگی علیه او، اعتراضهای گسترده ای سراسر مصر را فرا گرفت به صورتیکه مردم این کشور مقابل سفارت سعودی در قاهره تجمع اعتراض آمیزی برگزار کردند که در نتیجه آن سفیر عربستان خاک مصر را ترک کرد.

پس از این ماجرا، هیأتی از نمایندگان مصری به عربستان رفته و از مسئولان سعودی جانبداری کردند . یک هفته بعد از این اقدام که ناظران مصری آن را نشانه ضعف شخصیتی و سیاسی و بی کفایتی مسئولان کنونی می دانند، سفیر سعودی به قاهره بازگشت.