بر اساس آمار جدید غیر رسمی با شمارش ۹۰ درصد آرا ۲۵ استان مصر، "محمد المرسی" نامزد اخوان المسلمون همچنان در صدر قرار دارد.

به گزارش فارس به نقل از العربیه، با شمارش بیش از ۹۰ درصد از آراء انتخابات ریاست جمهوری در مصر و ۲۵ استان این کشور محمد مرسی نامزد اخوان المسلمون همچنان در صدر قرار دارد، به این ترتیب تنها استان های قاهره و الجیزه باقی مانده است که پر جمعیت ترین استان های مصر هستند.

العربیه البته در این میان از رشد بالای آراء احمد شفیق نخست وزیر حسنی مبارک خبر داده و گفته که وی با بالا کشیدن آراء خود تنها ۱۰۰ هزار رأی با مرسی اختلاف دارد.

بر اساس این گزارش، مرسی با ۲۶ درصد در صدر قرار دارد و شفیق با ۲۴ درصد در تعقیب وی است. بعد از این دو حمدین صباحی با ۲۰ درصد در رتبه سوم قرار دارد، ابوالفتوح با ۱۸ درصد در رتبه بعدی قرار دارد و عمرو موسی با کسب ۱۲ درصد آراء پنجم است.

به این ترتیب میزان مشارکت مردم در ۲۵ استان به ۵/۲۳ درصد رسید و آمار آراء نیز از ۵/۱۶ میلیون رأی گذشت.

به این ترتیب شمارش آراء در استان های الدقهلیهٔ، البحیرهٔ، الغربیهٔ، المنیا، أسیوط، کفرالشیخ، قنا، الفیوم، المنوفیهٔ، بنی سویف، أسوان، دمیاط، الإسماعیلیهٔ، الأقصر، پورسعید، السویس، شمال و جنوب سیناء، مرسی مطروح، الوادی الجدید به پایان رسیده است.

العربیه می افزاید که شفیق در استان های با جاذبه توریستی بالا و در استان های با شرکت کنندگان قبطی در صدر قرار گرفته است. او در المنوفیه که زادگاهش به شمار می رود نیز اکثریت بالایی از آراء را به خود اختصاص داده است.

به این ترتیب کشیده شدن انتخابات به دور دوم تقریبا قطعی است و نامزدها در تلاش برای ائتلاف با نامزدهای حذف شده هستند تا از طرفدارانش بخواهند به آنها را بدهند.

در این راستا "عبد المنعم ابوالفتوح" نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری مصر با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در دور دوم انتخابات از محمد مرسی نامزد اخوان المسلمون در مقابل "احمد شفیق" آخرین نخست وزیر دوره حکومت حسنی مبارک که از نمادهای ظلم و استبداد و فساد است، حمایت خواهد کرد.

جماعت اخوان المسلمون نیز از نیروهای سیاسی خواسته برای نجات انقلاب گفت وگوهای جدی را در پیش بگیرند.

این در حالی است که سخنگوی رسمی ستاد حمایت از "محمد مرسی" نامزد گروه اخوان المسلمون در انتخابت ریاست جمهوری مصر، صعود ناگهانی آرای "احمد شفیق" آخرین نخست وزیر "مبارک" دیکتاتور مخلوع را مشکوک دانست.

"ولید الحداد" از صعود ناگهانی "احمد شفیق" با وجود مخالفت مردم و نهادهای قانونی برای نامزد شدن وی در انتخابات به عنوان یکی از عناصر رژیم مبارک اظهار تعجب کرد و گفت: انتخابات به شکل طبیعی برگزار می شد اما وقوع برخی مسائل مشکوک که گروه اخوان المسلمون و شاخه سیاسی آن حزب آزادی و عدالت طی روزهای آینده از آن پرده برخواهد داشت، نشان دهنده این است که تخلف هایی به نفع احمد شفیق صورت گرفته است.

از سوی دیگر "محمد الشهاوی"، یکی از مسئولان ستاد انتخاباتی "عبدالمنعم ابوالفتوح" با اشاره به برخی تخلفات صورت گرفته از جمله خرید آرا توسط برخی نامزدها گفت: نرخ هر رای در ساعات اولیه ۲۰۰ پوند بود و در آخر وقت به ۵۰۰ پوند رسید.

الشهاوی افزود: احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک از جمله نامزدهایی است که دست به خرید رای می‌زند و هنچنان به تخلف خود ادامه می‌دهد.

"عصام سلطان "، از نمایندگان پارلمان الشعب مصر نیز در اظهاری گفت که احمد شفیق نامزد وابسته به رژیم سابق تاکنون یک ملیارد پوند هزینه کرده است.

این نماینده پارلمان مصر الشعب در ادامه افزود: برخی پوسترهای تبلیغاتی احمد شفیق در جاده مصر-اسکندریه ۲۰۰ هزار پوند هزینه برداشته است.