نخست وزیر مغرب پس از دیدار با رئیس جمهور تونس اعلام کرد که تونس میزبان نشست بعدی اتحادیه مغرب عربی است.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، ""عبدالاله بنکران"، نخست وزیر مغرب در دیدار با "منصف المرزوقی"، رئیس جمهور تونس اعلام کرد که تونس در ماه اکتبر آینده میزبان نشست اتحادیه مغرب عربی است که پس از ۱۸ سال برگزار می شود.

بنکران یادآور شد: همه کشورهای عضو اتحادیه مغرب عربی درباره اینکه نشست بعدی این اتحادیه در مغرب به تثبت ساز و کارهای اتحادیه و فعال سازی نهادهای آن منجر شود، اتفاق نظر دارند؛ بنابراین این نشست از نشست های قبلی که جنبه پروتکلی داشت، متمایز خواهد بود.

اتحادیه مغرب عربی در سال ۱۹۸۹ تاسیس شد و قرار بود رهبران کشورهای عضو نشست سالانه ای را برگزار کنند، اما آنها از آخرین نشست خود در سال ۱۹۹۴ در الجزایر نشستی برگزار نکردند.

روند تکامل این اتحادیه به دلیل اختلافات مغرب و الجزایر درباره مساله صحرای غربی متوقف شد.

"منصف المرزوقی" در ابتدای سال جاری میلادی از مغرب و الجزایر خواست پرونده صحرای غربی را به هیات سازمان ملل که مسئول این کار است، واگذار کنند.

رئیس جمهور تونس خواستار این شد که به شهروندان کشورهای مغرب عربی متشکل از تونس، لیبی، الجزایر، مغرب و موریتانی، آزادی های پنجگانه یعنی "آزادی رفت و آمد، کار، سرمایه گذاری،اقامت و مشارکت در انتخابات شوراهای محلی" داده شود.