سازمان عفو بین المل در بخشی از گزارش سالانه خود نسبت به اقدامات خشونت‌بار پلیس اسپانیا به ویژه در برابر معترضین انتقاد کرده است.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه اتریشی "اشتاندارد"، سازمان عفوبین الملل در گزارش سالانه خود از اقدام پلیس اسپانیا علیه تظاهرات کنندگان به خصوص افرادی که در شهر بارسلونا به صورت آرام اقدام به برگزاری تظاهرات کردند، به شدت انتقاد کرد.

بر اساس این گزارش،بارها اتهاماتی علیه نیروهای پلیس مبنی بر حملات علیه مهاجران مطرح شده است که یا به آن رسیدگی نشد و یا به تعویق افتاده است.از این موارد می‌توان به عدم اقدام علیه ماموران پلیس که اقدامات آنها در سال ۲۰۰۷ به مرگ"اوسامویا آکپیتایه" تبعه خارجی منجر شد، اشاره کرد.

همچنین می توان به نگهداری یک مظنون به عملیات تروریستی در شرایطی که ۱۳ روز با دنیای خارج ارتباط نداشت، اشاره کرد. اگر چه سازمانهای بین‌المللی حقوق بشر بارها به این موارد اشاره کرده‌اند، اما همچنان افراد بازداشت شده در زندان های انفرادی از داشتن وکیل محروم هستند.

خشونت علیه زنان مورد دیگری است که عفو‌بین‌الملل به آن پرداخته است. منابع رسمی از کشته شدن ۶۰ زن اسپانیایی در سال ۲۰۱۱ خبر می‌دهند.که مرگ" سوزانا گالئوتس" در فوریه ۲۰۱۱ و درخواست کمک وی از نیروهای پلیس که توسط انها نادیده گرفته شده بود از همین موارد است.

سازمان عفو‌بین‌الملل در این گزارش همچنین صادرات تسلیحات به کشورهای بحران‌زده از جمله بحرین را نقض حقوق بشر دانسته است.