سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه معتقد است که یک سیستم متحد از سوی روسیه و ناتو برای دفاع از اروپا در برابر حملات موشکی احتمالی بسیار موثرتر از سامانه دفاع ضد موشکی است که ناتو به تنهایی درصدد ایجاد آن است.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «وزگلاد»، "الکساندر لوکاشوویچ" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که یک سیستم متحد روسیه و ناتو برای دفاع از کشورهای اروپایی در برابر حملات موشکی احتمالی بسیار موثرتر از سامانه دفاع ضد موشکی است که ناتو به تنهایی درصدد ایجاد آن در اروپاست.

لوکاشوویچ روز پنج شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: یک سیستم متحد دفاع ضد موشکی بسیار موثرتر عمل خواهد کرد. اگر در این مسیر گام برداشته شود، امکان آغاز مرحله جدیدی از روابط روسیه با آمریکا و ناتو بوجود خواهد آمد.

لازم به یادآوری است که در ماه اکتبر سال گذشته "جو بایرلی" سفیر آمریکا در مسکو در مصاحبه با روزنامه «کامرسانت» گفته بود که روسیه و ناتو نیازی به وجود یک سیستم متحد دفاع ضد موشکی ندارند تا بتوانند تضمین امنیتی صد در صدی در پی داشته باشند.

سفیر آمریکا گفته بود: اعتقاد به اینکه سامانه دفاع ضد موشکی علیه روسیه جهت‌گیری نشده است، در این صورت بوجود می‌آید که مقامات مسکو این مسئله را درک کنند که این سامانه از چه عاملی بوجود آمده است و برای این منظور ما ۳ راهکار پیشنهاد می‌کنیم: اول-دعوت برای همکاری در زمینه فناوری‌های دفاعی که ما اکنون در حال بررسی فعال این مسئله با طرف روسی هستیم. این باعث می‌شود که ما به تبادل اطلاعات و حتی فناوری بپردازیم و سطح تردیدهای طرفین در این رابطه کاهش یابد. علاوه بر این ما خواهان ایجاد دو مرکز جداگانه سامانه دفاع ضد موشکی به منظور تاثیرپذیری بیشتر آن هستیم.

روسیه و ناتو در نشست سران لیسبون در سال ۲۰۱۰ با یکدیگر توافق کردند که در زمینه ایجاد سپر موشکی اروپایی همکاری کنند، ولی در جریان مذاکرات آمریکا از ارائه تضمین در این خصوص که این طرح علیه توان بالقوه راهبردی روسیه جهت گیری نخواهد شد، خودداری کرد. از آن به بعد مسئله سپر موشکی به یکی از اختلافات اساسی در روابط روسیه و آمریکا تبدیل شده است.