رییس‌جمهوری تركیه با اشاره به بحران سوریه گفت كه كشورش با پناه دادن به آوارگان سوری تلاش خود را برای كاستن از رنج‌ها و مشكلات ملت سوریه انجام می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی "النشره"، عبدالله گل، رئیس‌جمهوری تركیه ضمن ناكافی خواندن تلاش‌های جامعه جهانی در خصوص حل بحران سوریه عنوان داشت: جامعه جهانی تاكنون در تعامل با بحران موجود در سوریه "ضعیف" عمل كرده است.

وی تاكید كرد: دولت تركیه با پناه دادن به حدود ۲۳ هزار تن از آوارگان سوری تلاش خود را برای كاستن از رنج‌ها و مشكلات ملت سوریه انجام می دهد.

رئیس‌جمهوری تركیه همچنین از جامعه جهانی خواست تا از مردم سوریه حمایت كنند.

در همین حال رئیس‌جمهوری جدید فرانسه ضمن "غیرقابل پذیرش" خواندن اوضاع موجود در سوریه و با اشاره به هجوم آوارگان سوری به تركیه اعلام كرد كه تركیه نیز اكنون قربانی بحران سوریه شده است.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری جدید فرانسه نیز در یك مصاحبه‌‌ مطبوعاتی در خصوص مساله سوریه و نقش شورای امنیت در خصوص بحران موجود در این كشور گفت: اوضاع كنونی سوریه "غیر قابل پذیرش" است.

وی با اشاره به تركیه و شرایط این كشور به دنبال هجوم آوارگان سوری افزود: تركیه نیز قربانی شرایط بحرانی موجود در سوریه شده است، چرا كه ورود هزاران تن از آوارگان سوری به تركیه این كشور را با مشكلاتی رو به رو ساخته است.

از سوی دیگر سازمان ملل نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام كرد: به رغم ادامه بحران و خشونت در سوریه دولت و گروه‌های مخالف این كشور بار دیگر حمایت خود را از طرح صلح كوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب اعلام كرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مخالف سوری طی نشست با "هرو لادسوس"، معاون دبیركل سازمان ملل در امور نیروهای حافظ صلح در حمص، واقع در مركز سوریه و دمشق ضمن حمایت از این طرح، بر پایبندی خود به طرح مذكور تاكید كردند.

براساس بیانیه مذكور، لادسوس نیز از دولت سوریه خواست تا خدمات عمومی لازم را به مناطقی كه مخالفان در آنها حضور دارند، ارائه دهد.

این در حالی است كه "غسان عبدالعال"، استاندار حمص ضمن مخالفت با این درخواست اعلام كرد كه ورود نیروهای دولت به این مناطق باعث وقوع درگیری خواهد شد.