مسئولان تونسی از تصمیم رئیس جمهوری این كشور و ائتلاف حاكم برای تحویل دادن البغدادی المحمودی به لیبی در صورت "ارائه تضمین‌هایی برای محاكمه عادلانه وی" خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نور الدین البحیری، وزیر دادگستری تونس، اظهار كرد كه دولت این كشور به ریاست حمادی الجبالی، دبیركل جنبش اسلام‌گرای النهضهٔ، تصمیم گرفته تا البغدادی المحمودی، آخرین نخست وزیر دوران معمر قذافی دیكتاتور سابق لیبی را به طرابلس تحویل دهد.

ائتلاف‌ حاكم تونس بر این مساله اتفاق نظر دارند كه المحمودی را به لیبی تحویل دهند اما زمان تحویل وی تاكنون مشخص نشده است.

بر اساس قوانین تونس این اقدام فقط در صورتی انجام می‌شود كه منصف المرزوقی، رئیس جمهور تونس، با این مساله موافقت كند.

عدنان منصر، سخنگوی رسمی المرزوقی عنوان داشت كه وی به صورت اولیه با تحویل دادن المحمودی به لیبی موافقت كرده اما به شرط آنكه تضمین‌های لازم از سوی طرابلس برای برگزاری محاكمه عادلانه ارائه شود.

وی در ادامه افزود: المحمودی طی دو یا سه هفته آینده بعد از انجام اقدامات اولیه به طرابلس تحویل داده می‌شود.

یك دیپلمات لیبیایی نیز تاكید كرد كه طرابلس به برگزاری دادگاهی عادلانه برای البغدادی متعهد است. البغدادی المحمودی در اعتراض به تحویل وی به لیبی از شنبه گذشته اعتصاب غذا كرده است.

پیشتر حمادی الجبالی، نخست وزیر تونس، در نشستی مطبوعاتی اظهار كرده بود كه "تونس هرگز پناهگاه كسانی كه امنیت لیبی را تهدید می‌كنند نخواهد بود" اما الجبالی در خصوص تحویل المحمودی، پاسخ مثبت یا منفی ارائه نكرده و تاكید كرده بود كه "ما در خدمت مردم لیبی هستیم".

المحمودی زمانی كه قصد داشت وارد خاك تونس شود دستگیر شد. وی به فساد مالی در دوران حكومت قذافی و همچنین تشویق به تجاوز زنان لیبیایی در جریان انقلاب ۱۷ فوریه این كشورمتهم است.