وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگو با شبكه خبری "دویچه‌وله" آلمان گفت كه در نشست سران ناتو در شیكاگو در خصوص كاهش سلاح‌های اتمی تاكتیكی در بلندمدت توافقاتی به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش شبكه خبری "دویچه‌وله"، "گوییدو وستروله"، وزیر امور خارجه آلمان ضمن اشاره به توافقنامه استراتژیك منعقد شده بین اعضای ناتو در نشست شیكاگو بر سر كاهش سلاح‌های اتمی و با تاكید بر "اهمیت" این مساله گفت كه مساله تعیین‌كننده این است كه برای اولین بار در یك نشست امنیتی، همچون ناتو در خصوص كاهش سلاح‌های اتمی توافق به عمل آمد و این مساله به بخشی از استراتژی این پیمان امنیتی تبدیل شد.

وی افزود: اسنادی كه در این ارتباط و در نشست ناتو در مورد آن توافق شد، نشان می‌دهد كه خلع سلاح به معنای امنیت كمتر نیست بلكه به معنای رشد امنیت و حتی تضمین امنیت است.

وستروله در ادامه افزود: سلاح‌های اتمی تاكتیكی برای "گذشته" است و ما در مذاكرات خود با روسیه هم تاكید كردیم كه سلاح‌های اتمی تاكتیكی باید به تدریج از بین برود.

این مقام وزارت خارجه آلمان در ادامه گفت كه در نشست شیكاگو در خصوص راهكارهای رسیدن به هدف‌های خود بحث و تبادل نظر كردیم؛ ما به دنبال عملی كردن مرحله به مرحله این راهكارها هستیم.

وی در ادامه افزود كه البته خلع سلاح به منابع مالی و صبر و تحمل احتیاج دارد.

وستروله افزود: ما در نهایت با تضمین امنیت برای تمام جهان روبه‌رو خواهیم شد، از این رو با تحمل و مدارا مذاكرات پایدار خود را ادامه می‌دهیم.

این مقام آلمانی در ادامه گفت كه البته بحث خلع سلاح به فشارهای مالی و فشارهایی كه از طریق بودجه و منابع مالی ملی كشورها به وجود آمده نیز برمی گردد اما مهم این است كه میزان سلاح‌های هسته‌یی در جهان كاهش یابد.

وستروله در ادامه افزود: طی دو سال اخیر به موفقیت‌هایی در خصوص خلع سلاح دست یافتیم كه نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت؛ چیزی كه پیشتر نمی‌توانستیم تحقق آن را تصور كنیم.

این مقام سیاسی خارجی آلمان در ادامه افزود: اگر به دیگر كشورها بگوییم كه سلاح‌های اتمی نداشته باشید، اما خودمان به دنبال تصاحب و داشتن آن باشیم، باید گفت كه اعتماد به غرب و ناتو از بین می‌رود.

وستروله در پایان مصاحبه خود گفت: بحث خلع سلاح و عدم گسترش سلاح‌های هسته‌یی دارای یك ارتباط "دوسویه" و "تنگاتنگ" است و تعهدات دو جانبه را می‌طلبد.