در ویدئویی كه اخیرا كنگره آمریكا منتشر كرده است، یك عامل وابسته به القاعده خواهان "جنگ الكترونیك" علیه آمریكا شده و آسیب‌پذیری‌ شبكه‌های كامپیوتری حیاتی آمریكا را با رخنه‌های امنیتی در صنعت هوانوردی این كشور پیش از حملات ۱۱ سپتامبر مقایسه كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبكه خبری ای بی سی نیوز، این نشان می‌دهد القاعده ممكن است تمركز حملات خود را بر جنگ مجازی علیه آمریكا معطوف كند.

این ویدئو بنا به ادعای مقامات آمریكایی سال گذشته میلادی به دست پلیس اف.بی.آی آمریكا رسیده و روز گذشته توسط كمیته امنیت داخلی و امور دولتی مجلس سنای آمریكا منتشر شد.

در این ویدئو القاعده از عوامل مخفی خود می‌خواهد دست به جهاد علیه شبكه‌های دولتی و زیرساخت‌های حیاتی آمریكا از جمله شبكه توزیع برق بزنند.

"جو لیبرمن"، رئیس كمیته امنیت داخلی و امور دولتی مجلس سنای آمریكا در بیانیه‌ای اظهار داشت: این ویدئو آشكارترین نشانه‌ای است كه ما دیده‌ایم مبنی بر این كه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی قصد دارند به سیستم‌های سایبری زیرساخت‌های حیاتی ما حمله كنند.

سناتور "سوزان كالینز" عضو بلندپایه دیگر این كمیته نیز اظهار داشت: این ویدئو به سبب آن كه از پیروان القاعده می‌خواهد علیه آمریكا دست به حمله سایبری بزنند، موجب نگرانی است.

وی افزود: آشكار است كه القاعده در جستجوی هر گونه راهی است تا به ما آسیب بزند و این ویدئو نشانه‌ای است بر این كه زیرساخت‌های حیاتی ما به عنوان هدف در نظر گرفته شده‌اند.

لیبرمن با استفاده از ویدئوی القاعده بر لزوم آنچه كه وضع قوانین جدید در زمینه دفاع سایبری خوانده، تاكید كرد.

وی گفت: كنگره آمریكا باید هم‌اكنون به منظور محافظت از مردم آمریكا در مقابل حملات مخرب احتمالی علیه شبكه‌های برق‌رسانی، آب‌رسانی و شبكه‌های مالی كشور ما اقدام كند.

لیبرمن افزود: همانطور كه كارشناسان امنیت ملی متعددی از سوی دو حزب آمریكا گفته‌اند، استانداردهای حداقلی امنیت سایبری برای این شبكه‌ها به منظور محافظت از امنیت ملی و اقتصادی ما ضروری است.

كمیته امنیت داخلی سنای آمریكا اعلام كرده است كه وزارت امنیت داخلی این كشور از ماه اكتبر تاكنون بیش از ۵۰ هزار گزارش در مورد حملات سایبری و یا تلاش برای انجام چنین حملاتی دریافت كرده كه این میزان نسبت به دوره مشابه درسال گذشته میلادی حدود ۱۰ هزار مورد افزایش داشته است.