یک هفته‌نامه آلمانی در گزارشی با اشاره به رشد فزاینده هزینه نگهداری تسلیحات اتمی آمریکا در اروپا از جمله در آلمان با انتقاد از این اقدامات به نقل از کارشناسان نوشت که بهتر است این تسلیحات از رده خارج شوند.

به گزارش فارس به نقل از "اشپیگل"،رقم هزینه‌های نگهداری از تسلیحات اتمی آمریکا از جمله مواردی که در آلمان نگهداری می شوند، به شدت افزایش یافته است. به طوری که شماری از کارشناسان مستقل اعلام کردند که بازسازی بمب های اتمی (B۶۱) به ۶ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

در این گزارش آمده است که بمب های B۶۱ که از زمان جنگ سرد در آلمان باقی مانده‌اند و تعداد آنها ۱۰ تا ۲۰ بمب اعلام شده است که در پایگاه هوایی "بوشل" در غرب آلمان نگهداری می‌شوند. همچنین باید هواپیماهای "ترنادو"که به صنایع هوایی تعلق دارند، به تجهیزاتی که تحت کنترل آمریکا قرار دارند، تجهیز شوند. البته چنین برنامه‌ای باعث نشد که آمریکا از بازسازی تسلیحات به خصوص تسلیحات اتمی غافل شود.برنامه تجهیز که درباره بمب‌های B۶۱ است یکی از سخت‌ترین و گران ترین برنامه ها در این زمینه است.به طوری که سازمان انرژی در سال ۲۰۱۲ درخواست حدود ۲ میلیارد دلار (۱.۶ میلیارد پوند) برای این پروژه کرد تا به مدت ۴ سال هزینه کند. این در حالی است که این رقم پس از آن به ۴ میلیارد دلار افزایش یافت.

این هفته نامه آلمانی نوشت که اکنون این گمان توسط کارشناسان به صورت جداگانه مطرح شده است که این رقم امکان دارد به حدود ۶ میلیارد دلار برسد. یک از این افراد "هانس کریستینس" از فدراسیون دانشمندان آمریکا است. همچنین "داریل کیم بال" مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات در واشنگتن نیز اعلام کرد: «رقم ۶ میلیارد یورو، عددی است که پیش‌بینی کرده ایم.»

اواخر ماه آوریل بود که چندین نفراز سناتورهای آمریکایی اعلام کردند که هزینه‌ها در این زمینه دست کم تا زمانی که اداره امنیت اتمی ملی (NNSA) که مسئول ارتقا و معرفی جدول زمانی و سرمایه‌گذاری در این زمنه است،کاهش یابد.

این هزینه‌ها اکنون ۳ برابر بیشتر از میزانی شده‌اند و به نظر می رسد که این هزینه‌ها بیش از رقم پیش‌بینی شده افزایش یابند. "جان مک کوناها" سخنگوی اداره امنیت ملی در این مرود گفت: « ما به طور رسمی هزینه‌ها را ارزیابی کرده‌ایم و انتظار می‌رود که در ماه‌های آینده افزایش یابد.»

ایمنی مشکل دیگر

افزایش هزینه‌ها تنها عاملی نیست که کارشناسان به آن توجه دارند. بسیاری از آنها از برنامه مدرن کردن بمب‌ها ناراضی هستند. اداره امینت ملی آمریکا خواستار سوار کردن قطعات قدیمی، نصب ساختار امنیتی جدید و ارتقا در طراحی است و می‌خواهد همه موارد را در یک زمان انجام دهد.

" اتحادیه دانشمندان نگران" گروهی که با تسلیحات اتمی مخالف هستند اعلام کردند که این اقدامی است که تاکنون سابقه نداشته است. این گروه همچنین هشدار دادند که برخی از قطعات از جمله چاشنی هنوز برای استفاده در نخستین بار مناسب نیست. "نیکلاس روت" کارشناس این گروه در این‌باره گفت:«چاشنی های جدید هنور مورد آزمایش قرار نگرفته اند و ایمنی ندارند.»

در نهایت هزینه‌های به روز کردن تجهیزات می تواند به از بین رفتن این برنامه منجر شود. این موضوعی است که "ریچارد بورت" سفیر پیشین آمریکا در آلمان در این مورد گفت: «ما کاملا درباره اینکه برنامه افزایش طول عمر این تجهیزات به چه نتیجه ای می‌رسد، تردید داریم. این پروژه ممکن است به دلیل افزایش هزینه ها به تعویق بیفتد. »

اشپیگل نوشت که از رده خارج کردن بمب‌ها چه به دلیل علمی و چه برای هزینه‌های بالای آن موضوعی است که کارشناسان از آن استقبال می‌کنند. بورت که پیش از این رئیس مذاکره‌کننده در زمینه پیمان استارت در سال ۱۹۹۱ با اتحاد جماهیر شوروی بود گفت:«تسلیحات اتمی آمریکا در اروپا هیچ کاربرد نظامی ندارد.» با این حال آمریکایی‌ها خواستار استقرار موشک‌های بالستیک قاره‌پیما یا زیردریایی‌های در خاک خود هستند و کریستنسن این پیشنهاد را مطرح کرد که آمریکا صرف‌نظر از آنچه روسها انجام ِمی دهند، تمامی تسلیحات اتمی خود را از اروپا خارج کنند.