یک پایگاه صهیونیستی از تحویل اولین محموله تجهیزات ضدتانک به مخالفان سوری و برنامه محرمانه آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه برای تجهیز مخالفان سوری خبر داد.

به گزارش فارس پایگاه صهیونیستی "دبکا" به نقل از منابع آگاه خود از تحویل اولین محموله تسلیحات ضدتانک نسل سوم به مخالفان و شورشیان سوری خبر داد.

بر این اساس، مخالفان سوری اخیرا موشک‌های ضد تانک نسل سوم "۹کا ۱۱۵-۲ متیس ام" و "کرنت ای" را از کشورهای مخالف دولت سوریه دریافت کرده‌اند. دبکا فاش کرده است که این تجهیزات از سوی آژانس‌های اطلاعاتی عربستان و قطر و به توصیه باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا به دست مخالفان سوری رسیده است. بر این اساس اوباما در پیامی مخفیانه خواستار کمک این کشورها به مخالفان در جهت سرنگونی بشار اسد است.

روز شنبه هم اوباما علنا در سخنرانی خود در نشست ناتو عنوان کرده بود: بشار اسد باید قدرت را ترک کند.

منابع آگاه دبکا گزارش داده‌اند که تامین این تجهیزات ضدتانک از طریق کانال‌های قطر و عربستانی تنها بخشی کوچک از برنامه آمریکا برای سوریه است. ترکیه نیز با تامین بمب‌های کنارجاده‌ای "آی‌ای‌دی" و آموزش مخالفان در پایگاه‌های نظامی خود، به کمک نظامی به مخالفان چراغ سبز داده است. دبکا این رفتار ترکیه را اولین مداخله مستقیم آنکارا در سوریه می‌داند.

ناامیدی غرب و برخی کشورهای عربی از سرنگونی دولت بشار اسد موجب شده تا این کشورها به هر طریق به کمک و حمایت از مخالفان و دامن زدن به ناآرامی در این کشور، مبادرت ورزند.