رئیس‌جمهوری گرجستان در پایان نشست سران ناتو در شیکاگو ابراز امیدواری کرد که با توجه به علائم ارسالی از جانب مقامات بروکسل کشورش احتمالا در سال ۲۰۱۴ به عضویت ناتو در خواهد آمد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، "میخائیل ساآکاشویلی" رئیس‌جمهوری گرجستان در پایان نشست سران ناتو در شیکاگو به خبرنگاران گفت که این کشور تا سال ۲۰۱۴ آمادگی عضویت در ناتو را بدست خواهد آورد.

ساآکاشویلی افزود که برای مدت زمان زیادی ناتو سیاست فعالی در قبال گرجستان نداشت، ولی در نشست سران شیکاگو این سازمان پیشرفت این کشور در راه عضویت در ناتو را مورد تایید قرار داد.

وی گفت: بعد از نشست سران بخارست گرجستان از ناتو انتظار داشت تا علامتی در خصوص پیشرفت در راه عضویت دراین سازمان دریافت کند. من فکر می‌کنم که در نشست شیکاگو ما بالاخره این علامت را دریافت کردیم. در واقع گرجستان تنها کشور غیرعضو ناتو است که در تمامی نشست‌های این سازمان در هر سطحی حضور دارد.

رئیس‌جمهوری گرجستان یادآور شد: "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که ناتو در نشست آینده سران این سازمان گسترش خواهد یافت. در حال حاضر هم توافقات مربوط به این مسئله در حال شکل گیری است. احتمالا نشست سران آتی ناتو در سال ۲۰۱۴ خواهد بود و من فکر می‌کنم که گرجستان شانس زیادی برای عضویت در ناتو داشته باشد. من هرگز تا این اندازه در این مورد خوش‌بین نبودم.

ساآکاشویلی با اشاره به اینکه ملت گرجستان اکنون با تجربه است و به خوبی می‌داند که روند عضویت در ناتو در یک لحظه تحقق نمی‌یابد، گفت: اصلی‌ترین نفع ما در دوره باقی مانده تا نشست بعدی سران ناتو حداکثر تلاش برای توسعه اوضاع در داخل گرجستان در تمامی زمینه‌ها، از جمله انتخابات در کشور است.

رئیس‌جمهوری گرجستان همچنین ابراز اطمینان کرد که ناتو برای این کشور عامل مهم امنیتی محسوب می‌شود و مقامات بروکسل از هم اکنون از روسیه خواسته‌اند تا پایگاه‌های نظامی خود از نزدیکی مرزهای گرجستان و حتی در مناطق اشغالی از خاک این کشور را جمع کند.