جنبش حماس بار دیگر نسبت به دخالت‌های واشنگتن و تل‌آویو برای ناکام گذاشتن توافق جدید فتح و حماس برای تشکیل دولت توافق ملی هشدار داد.

به گزارش فارس، "اسماعیل رضوان" از رهبران حماس تاکید کرد که اصلی ترین مانع بر سر راه تحقق آشتی ملی دخالت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و عدم پایبندی به بندهای توافقنامه قاهره خواهد بود.

وی افزود: اوضاع کرانه باختری همچنان نیازمند آزادی‌های بیشتر و توقف تعقیب اعضای فراکسیون اسلامی و حامیان حماس و پایان دادن به بازداشت های سیاسی می باشد و اکنون باید اقداماتی عملی در این زمینه صورت گیرد تا این تواقفنامه با موفقیت اجرا شود و آشتی ملی تحقق یابد.

وی تصریح کرد: توافقنامه اخیر در مصر زمینه را برای اجرای نهایی توافقنامه دوحه و توافقنامه قاهره فراهم خواهد کرد و امضای این توافقنامه بیانگر پافشاری حماس بر تحقق وحدت و پایان دادن به وقفه به وجود آمده در آشتی ملی است.

رضوان اظهار داشت که این توافقنامه در پرتو تلاش هایی که حماس صورت داده، فرصت مناسبی برای تحقق وحدت ملی در شرایط سخت کنونی خواهد بود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، وی همچنین افزود: برگزاری انتخابات نیازمند تشکیل دولت وفاق ملی است و اختلاف ما بر سر همین مساله است. و ما اکنون این مشکل را پشت سر گذاشته و مقرر نمودیم که ستاد مرکزی انتخابات فعالیت های خود را همزمان با تشکیل دولت وفاق ملی آغاز کند و امیدواریم که طرفین به این توافقنامه پایبند باشند و ما در در جنبش حماس به نوبه خود پاینبد به توافقنامه مذکور خواهیم بود.

رضوان ضمن اشاره به اینکه حماس از انتخابات هراسی ندارد و موافق برگزاری آن است و این مساله بخشی از پیمان آشتی ملی خواهد بود و زمان برگزاری انتخابات پس از تشکیل دولت وفاق ملی و فراهم نمودن پرونده های لازم تعیین خواهد شد، تاکید کرد که دولت موقتی که کار نظارت بر انتخابات را بر عهده خواهد داشت و در راستای بازسازی نواز غزه فعالیت خواهد داشت، ۶ ماه یا مدتی که گروه های فلسطینی مقرر نمایند، روی کار خواهد بود.

وی تشریح کرد که چارچوبی زمانی برای تحقق آشتی ملی وجود دارد که همان ۲۷ ماه جاری است و این تاریخ آغازی برای تحقق دیگر پرونده ها خواهد بود. وی همچنین تاکید کرد که این توافقنامه بسته واحدی است که با مشورت های دولت آغاز شد و همزمان فعالیت های کمیته انتخابات مرکزی که زمینه را برای برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری و انتخابات نخست وزیری و شورای ملی فراهم می کند، آغاز خواهد شد.