گروه دوستان یمن شامل تعدادی از کشورهای اروپایی و عربی امروز تحولات جاری در یمن و روند اصلاحات در این کشور را در ریاض بررسی می‌کنند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "رویترز"، دو روز پس از کشته شدن بیش از ۹۰ نظامی یمنی در حمله تروریستی در صنعاء، امروز مجموعه دوستان یمن متشکل از تعدادی از دولت‌های غربی و دولت‌های حوزه خلیج فارس در "ریاض" تشکیل جلسه خواهند داد تا به بررسی روند ایجاد اصلاحات در یمن، مهار فقر و مشکل عدم وجود قانون در این کشور بپردازند.

بر اساس این گزارش، این گروه قرار است، تحولات سیاسی از زمان کناره‌گیری "علی عبدالله صالح" دیکتاتور یمن در فوریه گذشته تا کنون را بررسی کند.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در این‌باره گفت: ما انتظار داریم که این نشست نتایج مهمی داشته باشد و بر روی انواع کمک‌های ملموسی که دوستان یمن می‌توانند ارائه کنند تا از برنامه‌های دولت این کشور برای ایجاد اصلاحات در دراز مدت، متمرکز خواهد شد.

این گروه همچنین شیوه‌های موجود برای دستیابی به راهکارهای عملی برای کمک به وضعیت انسانی رو به بحران را بررسی خواهد کرد.

امروز نخستین نشست دوستان سوریه پس از برکناری دیکتاتور یمن و تصدی امور کشور توسط معاون او برگزار می‌شود.

پیش بینی می‌شود که در این نشست "محمد سالم باسندوهٔ" نخست‌وزیر، "محمد السعدی" وزیر برنامه‌ریزی و همکاری حضور داشته باشند.

دولت‌های عربستان، کویت، قطر، بحرین، امارات عربی متحده، عمان، آمریکا، مصر، روسیه و اتحادیه اروپا از اعضای گروه موسوم به دوستان یمن هستند و قرار است نمایندگان این دولت‌ها در نشست امروز ریاض حضور یابند.