بر اساس اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری دومینیکن دانیلو مدینا کاندیدای سوسیال ـ لیبرال انتخابات از حزب حاکم با کسب بیش از ۵۱ درصد آراء رئیس‌جمهور آتی این کشور کارائیبی شد.

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، "دانیلو مدینا"، کاندیدای حزب حاکم جمهوری دومینیکن، پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه در این کشور کارائیبی شد.

روز گذشته کمیته مرکزی انتخابات جمهوری دومینیکن نتایج نهایی شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

بر اساس این اطلاعات، ۲۱/۵۱ درصد از مردم جمهوری دومینیکن به مدینا رای داده و وی را به عنوان رئیس‌جمهور آتی کشور انتخاب کردند.

بر اساس نتایج نهایی، "ایپولیتو مخیا"، رقیب اصلی مدینا و رئیس‌جمهور سابق جمهوری دومینیکن که به نمایندگی از حزب اپوزیسیون انقلابی در این انتخابات شرکت کرده بود، با حدود ۴ درصد اختلاف ۹۵/۴۶ درصد آراء را کسب کرد و کرسی ریاست جمهوری را از دست داد.

انتخابات ریاست جمهوری در دومینیکن روز یکشنبه، ۲۰ می، به وقت محلی برگزار شد.

شش میلیون و پانصد هزار نفر شرایط حضور در انتخابات ریاست جمهوری دومینیکن را داشتند که از این تعداد ۵/۴ میلیون نفر در انتخابات حضور یافتند.

در مبارزه برای پست ریاست دولت که هر ۴ سال یک بار در این کشور کارائیبی برگزار می‌شود، ۶ کاندیدا با یکدیگر رقابت داشتند.

بر اساس قوانین جمهوری دومینیکن، چنانچه در دور نخست انتخابات هیچ یک از کاندیداها نتواند ۵۰ درصد آراء را از آن خود کند، آخرین یکشنبه ماه ژوئن دور دوم انتخابات برگزار خواهد شد و در صورتی که یکی از کاندیداها بیش از ۵۰ درصد آراء را کسب کند، نیازی به برگزاری دور دوم نیست.

"مارگاریتا سدنیو"، بانوی اول کنونی جمهوری دومینیکن نیز به عنوان معاون رئیس‌جمهور از حزب حاکم انتخاب شد. رقیب سدنیو برای این پست "لوئیس آبینادر"، دستیار مخیا بود.

دانیلو مدینای ۶۰ ساله در دو رشته مهندسی شیمی و اقتصاد تحصیلات دارد. وی در سال ۱۹۸۶ برای نخستین بار در زندگی سیاسی خود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب شد. پس از آن دو دور دیگر به عنوان نماینده پارلمان انتخاب شد و سپس رئیس کنگره ملی دومینیکن شد.

در انتخابات سال ۲۰۰۰ نیز مدینا و مخیا با یکدیگر رقابت کردند و در نهایت ایپولیو مخیا پیروز این مبارزه انتخاباتی شد.

نماینده رئیس‌جمهور سابق دومینیکن در کمیته برگزاری انتخابات، حزب حاکم را به تقلب متهم کرد و گفت: مخیا باید آرای بیشتری را که در نتایج اثرگذار می‌بود، کسب می‌‌کرد. ما همگی می‌دانیم چه حزبی متعلق به رئیس کمیته برگزاری انتخابات است.

انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری دومینیکن در شرایط پیچیده اقتصادی برگزار شد که طی سال‌های اخیر این کشور را درگیر کرده است.

از سویی این کشور کارائیبی در مجموع توانسته است آثار بحران اقتصادی را با موفقیت نسبی پشت سر گذاشته و حتی رشد اقتصادی خود را با اتکا به صنعت توریسم و انتقال درآمد دومینیکنی‌هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، حفظ کند.

از سویی دیگر میزان بالای بیکاری و وجود فقر، شرایط موجود در کشور برای رئیس‌جمهور آینده را دشوار کرده است.