یک فعال سیاسی لیبی از کشورهای همسایه خواست تا عناصر وابسته به رژیم قذافی را تحویل دهند و تاکید کرد که دادگاه سیف الاسلام قذافی به زودی در لیبی با حضور نمایندگان بین المللی برگزار خواهد شد.

"ادریس ادیش" فعال سیاسی لیبیایی و معارض رژیم سابق در گفت‌وگو با فارس درباره آخرین تحولات این کشور گفت: اوضاع در لیبی به شدت پیچیده است و رژیم سابق همه چیز را در کشور نابود کرده است.

وی ابراز داشت که رژیم قذافی نظام سیاسی و اقتصادی لیبی را تخریب کرده است و اکنون کشور نیاز به بازسازی کامل دارد، هیچ عاقلی گمان ندارد که به زودی این امر انجام می‌شود.

ادیش با اشاره به اینکه بازسازی لیبی نیاز به زمان دارد، از تمام گروه‌های سیاسی و اجتماعی خواست تا برای کمک به این هدف وارد عمل شوند.

وی افزود: توپ اکنون در زمین فرزندان لیبی است، مشکلات زیاد است و با بحران های متعددی روبرو هستیم.

این فعال سیاسی تصریح کرد که وجود سلاح در بین مردم، نبود ارتش و مجموعه‌ای منظم و سازمان یافته برای برقراری امنیت، آسیب دیدن فرهنگ مردم به ویژه فرهنگ دموکراسی بخشی از مشکلات امروز لیبی است.

وی تاکید کرد که این مشکلات قابل حل هستند ولی نیاز به زمان و تلاش دارند و تنها با سخن به دست نمی‌آید و نیاز با انرژی همه آحاد دارد.

ادیش درباره نقش شورای انتقالی در شرایط کنوین لیبی ابراز داشت که این شورا در شرایطی وارد عمل شده تا خلاء سیاسی نبود نظام حاکم را جبران کند و اکنون تنها سمت‌های سیاسی را به شکل سمبلیک برعهده گرفت.

وی اظهار داشت که مقامات در شورای انتقالی توان اتخاذ تصمیم ندارند و فاقد قدرت سیاسی و اداری هستند و این نتیجه سرنگونی رژیم سابق است.

این کارشناس سیاسی با اشاره به ضعف سیاسی و اشتباهات شورای سیاسی در دوره پس از قذافی، تصریح کرد که حکومت کنونی موقتی است و ما باید منتظر تشیکل دولت طی انتخابات پیش رو باشیم.

ادیش در ادامه اظهار داشت که باید دولتی از طریق دموکراسی تشکیل شود تا اولین فرصت دموکراتیک به ملت لیبی داد شود تا از این مشکلات سیاسی رهایی یابد.

وی ضمن دفاع از حمایت قطر به لیبی گفت: کشور قطر یکی از کشورهایی بود که به انقلاب لیبی کمک کرد و ما قبل از ورود قطر نیز علیه رژیم سابق مبارزه می‌کردیم و به اراده ملی و قدرت داخلی خود اتکا خواهیم کرد.

این فعال سیاسی در پایان تاکید کرد: این عاقلانه نیست که بگوئیم قطر در حال هدایت تحولات لیبی است و چنین چیزی محال است.

وی در ادامه از کشورهای عربی چون مصر، الجزایر، تونس و مغرب خواست تا بازماندگان عناصر وابسته به خانواده رژیم سابق را به لیبی تحویل دهند . مجازات سیف الاسلام قذافی بزودی در لیبی به صورت شفاف و با حضور نمایندگان از دادگاه بین المللی به طور عادلانه برگزار خواهد شد.