محققان در تازه ترین تحقیقات خود دریافتند مصرف زیاد چربیهای اشباع شده به عملکرد کلی مغز و حافظه زنان آسیب می رسانند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا، محققان دانشگاه هاروارد گفتند زنانی که چربیهای اشباع شده را به وفور مصرف می کنند؛ احتمالا به مرور زمان به عملکرد کلی مغز و حافظه خود صدمه می زنند.

این محققان افزودند: اما مصرف بیشتر چربیهای اشباع نشده باعث بهبود عملکرد مغز و حافظه می شود و این امر نشان می دهد که چربیها همان تاثیری را که روی قلب دارند، روی مغز هم می گذارند.

دکتر اولیویا اوکرکه محقق برجسته و استادیار روانپزشکی دانشکده پزشکی هاروارد گفت: ایجاد تغییر در رژیم غذایی و جایگزینی برخی مواد با برخی دیگر در راستای مصرف کمتر چربیهای اشباع شده و مصرف بیشتر چربیهای اشباع نشده می تواند راهی برای کمک به جلوگیری از زوال عقل در افراد مسن تر باشد.

وی افزود: این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که زیرا میلیونها نفر از افراد سالمند در جهان از زوال عقل رنج می برند.

اوکرکه تصریح کرد: مصرف بیشتر چربیهای اشباع شده و مصرف کمتر چربیهای اشباع نشده همانند ورزش کردن، حفظ وزن مناسب و سیگار نکشیدن می تواند یک عامل دیگر برای مقابله با زوال عقل محسوب شود.

تیم محققان دانشگاه هاروارد در تحقیقات چهار ساله خود اطلاعات مربوط به ۶هزار زن را جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

این زنان به طور متوسط هر دو سال یک بار، در سه آزمون برای بررسی عملکرد مغزشان شرکت کردند و علاوه بر این، پرسشنامه های غذایی مفصلی را در ابتدای تحقیقات و قبل از هر یک آزمونهای سنجش هوش پر کردند.

این محققان با گذشت زمان به این نتیجه رسیدند زنانی که به بیشترین میزان از چربیهای اشباع شده استفاده کرده اند در مقایسه با زنانی که کمترین میزان از این چربیها را استفاده کرده اند، بدترین کارکرد کلی مغز و حافظه را داشتند.

به گفته این محققان، زنانی که بیشتر از دیگران از چربیهای اشباع نشده استفاده می کردند، نمرات بالاتری در آزمونهای هوش در طول این دوره چهار ساله تحقیقات گرفتند.

چربیهای اشباع شده درمواد غذایی همچون گوشت قرمز و کره به میزان فراوان یافت می شود؛ در حالی که چربیهای اشباع نشده در روغن زیتون و سایر فرآورده های گیاهی یافت می شود.

محققان در این تحقیقات خود همچنین بسیاری از عواملی را که می توانست بر نتایج یافته هایشان تاثیر بگذارد مانند سن، تحصیلات، ورزش، سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی، استفاده از داروها و شرایط سلامت را مدنظر قرار دادند. این کار به این دلیل انجام شد تا نتایج تحقیقات تا حد ممکن دقیق تر باشد.

به گفته اوکرکه، اگرچه که این تحقیقات در مورد زنان انجام شد اما به نظر معقول است که پایه های زیربنایی آن در مورد مردان نیز صدق کند."

سامانتا هلر متخصص رژیم غذایی و تغذیه، فیزیولوژیست ورزشی و هماهنگ کننده تغذیه کلینیکی در مرکز مراقبت از بیماران سرطانی در بیمارستان گریفین گفت: به نظر می رسد که تاثیرات مصرف زیاد چربیهای اشباع شده و غذاهای مرتبط با آن، همچون گوشتهای قرمز و فرآوری شده، پنیر و کره به مرور زمان یک تاثیر مداوم روی سلامت انسان می گذارد.

هلر گفت: چربی اشباع شده با خطر روز افزون ابتلا به آترواسکلروز(تصلب شرایین)، سرطان و دیابت مرتبط است و می تواند ذخیره چربی را در شکم افزایش دهد.

وی گفت: ذخیره چربی شکمی به خودی خود خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، دیابت، برخی از سرطانهای خاص و بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.

هلر پیشنهاد کرد که افراد برای کم کردن مصرف چربیهای اشباع شده از لبنیات بدون چربی مثل شیر و ماست فاقد چربی و گوشت مرغ و ماهی بدون پوست استفاده کنند.

وی همچنین پیشنهاد کرد که افراد مصرف گوشتهای قرمز و فرآوری شده مانند گوشت گاو، گوسفند، هات داگ را به چند بار در ماه کاهش دهند و وعده های غذایی بدون گوشت مثل غذاهای دارای سبزیجات، لازانیای اسفناجی و بادمجان را تجربه کنند.