نیروی دریایی سلطنتی انگلیس برای نخستین بار یك نظامی زن را به مقام فرماندهی یك ناو اصلی این نیرو برگزید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی‌میل، نیروی دریایی سلطنتی انگلیس با انتصاب "سارا وست"،‌ فرمانده ۴۰ ساله زن به مقام فرماندهی ناوچه پورتلند دست به اقدامی بی‌سابقه زده است.

سارا وست در اظهاراتی از اینكه به مقام فرماندهی ناوچه پورتلند برگزیده شده، اظهار خرسندی كرد.

این ناوچه پنج هزار تن وزن داشته و ناوچه‌ای است كه برای جنگ تمام عیار تدارك دیده شده است.

همچنین نیروی دریای انگلیس در اقدامی كم سابقه دیگری یك نظامی زن ۴۳ ساله به اسم "سو مور" را به عنوان نخستین ناخدای زن در مقام مسئولیت یك ناوگان متشكل از قایق‌های كوچك‌تر به نام "اسكادران نخست قایق‌های گشت‌زنی" برگزیده است.

انتصاب سارا وست به مقام فرماندهی یك ناوچه انگلیسی یك دستاورد بزرگ برای این كشور محسوب می شود زیرا تا سال ۱۹۹۰ زنان حتی اجازه نداشتند نیروهای دریایی را در آب‌های دریا همراهی كنند.

سارا وست اظهار داشت: كسب مقام فرماندهی ناوچه پورتلند مطمئنا نقطه عطف دوره ۱۶ ساله خدمت من در نیروی دریای سلطنتی انگلیس است. این چالشی است كه من آماده پذیرفتن آن هستم.

وی خاطرنشان ساخت: بسیار مفتخرم كه فرماندهی یك ناوچه نوع ۲۳ را به دست آورده‌ام كه یك كشتی جنگی بسیار انعطاف پذیر است. قصد دارم ناوچه پورتلند را با یك تیم حرفه‌ای و متمركز به عملیات‌ها ببرم.

ناوچه پورتلند به منظور مقابله با كشتی‌های دیگر مجهز به موشك‌های زمین به زمین و به منظور مقابله با نیروهای هوایی مجهز به موشك‌های زمین به هوا است و یك هلی‌كوپتر نیز به منظور نابود كردن زیردریایی‌ها دارد.