رئیس‌جمهوری افغانستان با هدف اطمینان دادن به حامیان غربی خود در خصوص حمایت از طرح‌های آنها برای خروج از افغانستان گفت: طالبان دیگر نمی‌تواند افغانستان را تصرف كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حامد كرزای، رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ با شبكه خبری سی‌.ان.ان گفت: طالبان ممكن است توانایی اجرای حملات، انفجار بمب‌های دست ساز و یا فرستادن بمب‌گذاران انتحاری را داشته باشد، اما اینكه آنها بیایند و كشور را تصرف كرده و آن را به گذشته برگردانند، این توانایی را ندارند.

رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه نشست ناتو كه طی آن اواسط سال ۲۰۱۳ به عنوان زمانی كه افغان‌ها باید رهبری برقراری امنیت در سراسر كشورشان را برعهده بگیرند، اظهارات خود را بیان كرد.

كرزای تصریح كرد: افغانستان پیشرفت داشته و از خود دفاع خواهد كرد، مرم افغانستان اجازه نخواهند داد كه پیشرفت‌های بدست آمده از بین رفته و یا به عقب برگردد.

باراك اوباما رئیس جمهوری آمریكا و هم‌پیمانان وی در سازمان ناتو در بیانیه‌‌ای در نشست شیكاگو یك نقشه راه تغییر ناپذیر را برای خارج كردن تدریجی و مسئولانه ۱۳۰ هزار سرباز خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان تصویب كردند.

كرزای در پاسخ به سئوال سی‌.ان.ان در خصوص اینكه آیا دولت وی همچنان آماده مذاكره با طالبان همزمان با ادامه تلاش‌های پشت صحنه به منظور رسیدن به نوعی توافق با آنها است، گفت: كاملا آماده‌‌ایم.

وی عنوان داشت: ما مدت طولانی است كه به روی توافق صلح با طالبان كار كرده‌ایم و از خود گذشتگی وپشت كار زیادی را در این زمینه به خرج داده‌‌ایم. ما به فرآیند صلح با طالبان با دولت پاكستان و همین طور با همپیمانان خود ادامه خواهیم داد.

كرزای افزود: این چیزی است كه مردم افغانستان می‌‌خواهند و ما انجام آن را به عنوان یك وظیفه در قبال مردم افغانستان تلقی می‌كنیم.

در عین حال نشست ناتو در شیكاگو كه تمركز اصلی آن بر مساله افغانستان بود تحت الشعاع شكست آمریكا و پاكستان به منظور حل مناقشه بازگشایی مسیرهای انتقال تداركات ناتو قرار گرفت.

كرزای در خصوص تقاضای اسلام آباد به منظور اعمال هزینه‌‌های گزاف بر كامیون‌هایی كه از مرز پاكستان عبور می‌كنند، اظهار نظر نكرد. اما گفت كه این مساله در جریان سفر آتی یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاكستان به افغانستان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی گفت: نخست وزیر پاكستان ظرف مدت یك هفته به كابل سفر خواهد كرد و قرار است ما همه مسائلی را كه جزو مسائل دو كشور هستند مورد بحث قرار دهیم.

همچنین حامد كرزای در پاسخ به مجری سی‌.ان.ان در خصوص مخالفت با سفر دانا روراباچر، نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریكا به افغانستان گفت كه همچنان مخالف اجازه دادن به سفر وی به افغانستان است.

كرزای تاكید كرد: تا زمانی كه وی ادبیات خود را تغییر ندهد به مردم افغانستان و به شیوه زندگی ما و قانون اساسی ما احترام نگذارد نمی‌تواند به كشورمان سفر كند.

كرزای تاكید كرد: هیچ فرد خارجی این جایگاه را ندارد كه از كشورهای دیگر و مردمان آن‌ها بخواهد قانون اساسی‌شان را تغییر دهند. آیا ما تا به حال از آمریكا خواسته‌ایم كه قانون اساسی خود را تغییر دهد.

كرازی خاطرنشان ساخت: آزادی بیان چیز خوبی است و ما به آن احترام می‌گذاریم اما توهین نسبت به دیگر كشورها یك مساله دیگر است.