رئیس جمهور تركیه طی اظهاراتی خطاب به اوباما گفت: دوست داریم آمریكا نقش مهم‌تری را در سوریه ایفا كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه تركیه‌ای صباح، طی خبری نوشت: عبدالله گل، رئیس جمهوری تركیه در دیدار با باراك اوباما، رئیس جمهور آمریكا در حاشیه نشست سران ناتو در شهر شیكاگو از مسئولان آمریكا خواست تا نقش "مهمی‌تری" را درخصوص مساله سوریه ایفا كنند.

این روزنامه نوشت: مذاكرات دو جانبه میان گل و اوباما در خصوص روابط تركیه با اسرائیل و تحولات جاری در سوریه، قبرس و ارمنستان بود.

بنا به نوشته این روزنامه، گل در مذاكرات خود با همتای آمریكایی خود تاكید كرد كه آمریكا باید نقش مهمی‌تری را درخصوص بحران سوریه به عهده بگیرد تا به این وسیله بتواند درگیری‌ها و خشونت‌ها در سوریه را متوقف كرد.

گل هم‌چنین درخصوص سوریه نیز عنوان داشت: اوضاع سوریه واقعا نگران‌كننده است چرا كه مساله سوریه یك مساله دو جانبه نیست بلكه مساله‌ای است كه همه جامعه جهانی را در بر می‌گیرد.

رئیس جمهوری تركیه در خصوص اسرائیل نیز عنوان داشت: مسئولان اسرائیل به خوبی از خواسته‌های ما آگاهند و به خوبی می‌دانند كه باید چه كاری بكنند لذا ما منتظر اتخاذ اقدامات لازم از سوی مسئولان اسرائیلی برای پاسخ‌گویی به خواسته‌هایمان هستیم.

باراك اوباما نیز طی این دیدار به نوبه خود ضمن تایید اظهارات گل اعلام كرد: با وجودی كه برخی در تلاشند تا این مساله را یك مساله دو جانبه جلوه دهند اما در اشتباه‌اند مساله سوریه مساله دو جانبه میان مخالفان و نظام این كشور نیست، بلكه یك مساله بین‌المللی است.

رئیس جمهوری آمریكا همچنین بر اهمیت روابط كشورش با تركیه و اسرائیل تاكید و اعلام كرد كه روابط خوب میان كشورش با طرف‌های مذكور در برقراری ثبات در منطقه نقش بسزایی داشته است.