رئیس جمهوری آمریكا در پایان نشست دو روزه ناتو در شیكاگو، با تصدیق خطرات تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریكایی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، اعلام كرد كه "آمریكایی‌ها دیگر نمی‌توانند منتظر افغانستان كامل و بی‌عیب باشند".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا در شیكاگو در جمع خبرنگاران گفت: گمان نمی‌كنم كه هیچ مورد مطلوبی در این موضوع وجود داشته باشد كه ما خواهان بازگشت به آمریكا هستیم. من نمی‌توانم پنهان‌كاری‌ها را تحمل كنم. نمی‌توانم بایستم و ببینم اطلاعات غلط به من ارایه می‌كنند تا براساس آنها تصمیمات نادرست اتخاذ كنم.

باراك اوباما با اعلام اینكه پنتاگون به وی تصاویر غیرواقعی از افغانستان ارائه كرده، افزود: باید اضافه كنم كه خطرات بسیار زیادی در افغانستان وجود دارند كه به عمد تلاش شده تا بی‌اهمیت جلوه داده شود.

ائتلاف ناتو كه پیشتر از خروج نیروها در سال ۲۰۱۴ استقبال كرده بود، از واگذاری مسئولیت كنترل امنیتی و دفاعی افغانستان به نیروهای افغان در اواسط سال ۲۰۱۳ میلادی استقبال كرد چرا كه تشكیل ارتش و پلیس و اقتصاد افغانستان برای نیروهای بین‌المللی كمك به برقراری امنیت در افغانستان (ایساف) یك امر ضروری تلقی می‌شود.

رئیس جمهوری آمریكا خاطرنشان كرد: ما نشست شیكاگو را با یك نقشه راه واضح ترك كردیم. نیروهای ائتلاف متعهد شده‌اند تا با این برنامه در افغانستان یك پایان قابل قبول برای جنگ در این كشور داشته باشند. این همان روندی است كه در عراق با آن مواجه بودیم. ما ۱۰ سال در افغانستان بودیم و در صورتی كه نیروهای امنیتی افغان اكنون آماده به دست گرفتن كنترل امنیتی كشورشان نشوند، دیگر نمی‌توانند از عهده این كار برآیند.

جمهوری‌خواهان آمریكا برنامه خروج نیروها از افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و اعلام كردند كه این روند می‌تواند باعث شود تا نیروهای شبه‌نظامی دوباره قدرت بگیرند.

ژنرال جان آلن، فرمانده ارشد نیروهای آمریكایی در افغانستان روز شنبه بر این نكته تاكید كرد كه سربازان آمریكایی همچنان تا زمانی كه از افغانستان خارج شوند در نبرد با شبه‌نظامیان درگیر خواهند بود.

آمریكا قصد دارد حضور نیروهای خود در افغانستان را به ۶۸ هزار تن در اواخر سپتامبر سال جاری میلادی كاهش دهد. بیش از سه هزار آمریكایی در جریان یك دهه جنگ در افغانستان كشته شدند.

با این حال، اوباما در ادامه صحبت‌هایش گفت كه نیروهای ناتو همچنان به آموزش، مشاوره، كمك و حمایت از نیروهای افغان برای قدرتمند شدن آنان ادامه خواهد داد.

وی یادآور شد: این یك استراتژی كامل است كه در كنار آن ما می‌توانیم به یك افغانستان با ثبات و نه كامل، دست یابیم. می‌توانیم نیروهای خود را با یك روش مسئولانه از افغانستان خارج كنیم و آمریكا را دوباره بسازیم، مردم را به كار بگماریم، مدرسه بسازیم و در تكنولوژی و علم سرمایه‌گذاری كنیم و موقعیت اقتصادی‌مان را توسعه دهیم.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد، اوباما در پایان نشست ناتو با حضور بیش از ۵۰ كشور، اعلام كرد كه اوضاع افغانستان آنقدر ثبات پیدا كرده كه بتوان این كشور را ترك گفت، اما این كشور جنگ زده همچنان مشكلاتی دارد. جنگی كه چند هفته پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در این كشور به وقوع پیوست سرانجام در سال ۲۰۱۴ پایان می‌پذیرد.

از سال ۲۰۱۰ میلادی، مساله خروج نیروهای ناتو و پایان جنگ در افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی برنامه‌ریزی شده بود.

باراك اوباما در پایان نشست دو روزه ناتو در شیكاگو یادآور شد كه نیروهای ائتلاف در زمان مشخص از افغانستان خارج می‌شوند اما این پایانی كامل برای این جنگ محسوب نمی‌شود. افغانستان همچنان با فقر، فساد و بی‌ثباتی سیاسی مواجه است.

اوباما در پاسخ به این سوال كه اگر افغانستان سرانجام فروپاشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: هیچ بازگشتی وجود ندارد. گمان می‌كنم كه ما یك برنامه زمان‌بندی شده داریم و مسئول آن هستیم.

دیوید كامرون، نخست وزیر انگلیس نیز گفت: رهبران ناتو تصمیمی اتخاذ كردند و به تعهدات بلندمدت خود برای آینده افغانستان پایبند هستند. پیام ما به مردم افغانستان این است كه آن‌ها را رها نخواهیم كرد. پیام ما به شبه‌نظامیان هم كاملا واضح است شما نمی‌توانید در جنگ پیروز شوید. باید دست از نبرد بردارید و مذاكره كنید.