سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه تأکید کرد، مخالفان مسلح در این کشور از زمان آغاز طرح فرستاده سازمان ملل متحد، بیش از ۳۵۰۰ بار این طرح را نقض کرده‌اند.

به گزارش فارس، «جهاد المقدسی» سخنگوی وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که «ولید المعلم» وزیر خارجه این کشور به صورت روزانه "کوفی عنان" را از موارد نقض طرح وی از سوی عناصر مسلح آگاه می‌کند.

المقدسی با بیان اینکه عناصر مسلح از زمان امضای طرح کوفی عنان تاکنون ۳۵۰۰ بار آن را نقض کرده‌اند، تصریح کرد: مخالفان مسلح باید به تعهدات خود بر اساس طرح کوفی عنان پایبند می‌بودند.

به گزارش العالم، وی افزود: موافقت سوریه با مأموریت کوفی عنان بر این اساس صورت گرفت که وی فقط نماینده سازمان ملل است، زیرا خود اعراب از کمک به سوریه برای حل بحران شانه خالی کردند و برخلاف منشور اتحادیه عرب عضویت سوریه را در این اتحادیه به حالت تعلیق در آوردند و برای ضربه زدن به ثبات سوریه، بحران این کشور را بین المللی کردند.

مقدسی با تأکید بر اینکه پایبندی سوریه به طرح کوفی عنان کاملا آشکار است، گفت: برخی کشورهای عضو شورای امنیت باید مسئولیت‌پذیر باشند و با هم‌پیمانان خود در منطقه صحبت کنند که از حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریستها و عناصر مسلح دست بردارند.

کوفی عنان در طرح خود برای بحران سوریه از دوازدهم آوریل گذشته در این کشور آتش بس اعلام کرد، این درحالی است که با وجود بیش از ۲۶۰ ناظر سازمان ملل، عناصر مسلح هر روز در حال نقض این طرح هستند.