در حالی كه ادامه درگیری‌ها میان نیروهای نظامی یمن و شبه نظامیان وابسته القاعده در جنوب این كشور دست كم ۲۰ كشته برجای گذاشت، شبكه العربیه گزارش داد كه در یك عملیات انتحاری امروز (دوشنبه) كه در جریان مراسم تمرین نظامی در مركز صنعاء پایتخت یمن روی داد بنا بر آمار اولیه دست كم ۵۰ تن كشته و تعداد زیادی زخمی شدند. این در حالی است كه این شبكه خبری در آمار تكمیلی خود تعداد كشته‌ها را ۹۶ تن و تعداد زخمی‌ها را بیش از ۳۰۰ تن عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبكه العربیه گزارش داد كه یك عامل انتحاری صبح امروز خود را در میان یگانی از نیروهای امنیت مركزی یمن كه در حال تمرین برای برگزاری رژه بودند، منفجر كرد كه این انفجار مهیب بنا بر آمار اولیه به كشته شدن دست كم ۵۰ نفر و زخمی شدن تعداد زیادی از نیروهای امنیتی یمن انجامید.

العربیه در این خصوص آمار نهایی را ۹۶ كشته و بیش از ۳۰۰ زخمی اعلام كرد. انفجار مذكور در میدان السبعین صنعاء محل برگزاری مراسم تمرین نظامی روی داد و نیروهای نظامی یمن در این میدان در حال آماده كردن خود برای برگزاری رژه بودند كه فردا به مناسبت روز "وحدت دو یمن" با حضور رئیس جمهوری این كشور برگزار می‌شود.

بنا به گفته منابع یمنی، این انفجار از سوی یك نیروی نظامی یمنی رخ داد كه در این رژه مشاركت داشت چراكه به هیچ شخص غیرنظامی اجازه نزدیك شدن به محل تمرین‌های نظامی یمن داده نمی‌شود و كسانی كه در این تمرین‌ها شركت می‌كنند حتما باید عضو نیروهای نظامی یمن باشند و تحقیقات لازم درباره آنها انجام شده باشد.

همچنین روزنامه عربستانی الریاض نوشت: طی درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته نیروهای نظامی یمن با شبه نظامیان وابسته به القاعده در اطراف شهر جعار وابسته به استان ابین در جنوب یمن كه مقر اصلی القاعده در این منطقه محسوب می‌شود دست كم ۲۰ تن از جمله ۱۱ عضو القاعده، چهار سرباز یمنی و پنج تن از نیروهای قبیله‌ای تحت فرمان ارتش یمن كشته شدند.

این درگیری‌ها زمانی شدت گرفت كه ارتش یمن و شبه نظامیان وابسته به ارتش قصد پیشروی به سوی شهر جعار را داشتند كه با مقاومت شدید نظامیان وابسته به القاعده رو به رو شدند و درگیری‌های شدیدی میان دو طرف روی داد.

در حالی كه منابع محلی از كشته شدن بیش از ۲۰ تن از اعضای القاعده طی درگیری‌های جنوب این كشور خبردادند مقامات القاعده در یمن اعلام كردند كه ارتش یمن در ۲۰ كیلومتری شهر جعار زمین گیر شده و درگیری‌ها هم اكنون در فاصله بیش از ۲۰ كیلومتر در جریان است و این نشان دهنده ناتوانی ارتش از تصرف شهر است.

منابع محلی یمن پیشتر اعلام كرده بودند كه طی درگیری‌های اخیر جنوب یمن در اطراف شهر جعار و منطقه الحرور، ۲۶ تن از جمله ۲۰ شبه نظامی القاعده و شش تن از نیروهای نظامی یمن كشته شدند.

در همین حال یك منبع امنیتی یمن نیز اعلام كرد كه یك مربی نظامی آمریكایی كه در یمن در حال انجام وظیفه است در حمله افراد ناشناس در شهر الحدیدیه به شدت زخمی شده و وضعیت مساعدی ندارد.

بنا به گفته این منبع، افرادی ناشناس با حمله به خودروی وی، او را هدف گلوله قرار دادند كه باعث زخمی شدن این افسر آمریكایی شد اما دو آمریكایی دیگر كه همراه وی بودند، آسیبی ندیدند.

احمد الاشول، رئیس ستاد مشترك ارتش یمن نیز با مسئول برنامه‌ریزی‌های استراتژیك وزارت دفاع انگلیس دیدار كرد و در این دیدار تحولات نظامی یمن مورد بحث و بررسی دو طرف قرار گرفت.

در این دیدار كه در صنعاء برگزار شد مسئول نظامی انگلیس بر حمایت همه جانبه كشورش از دولت و نیروهای نظامی یمن تاكید كرد.