در حالی كه وكلای مدافع معاون رئیس‌جمهور عراق اعلام كردند، دیگر در جلسات دادگاه وی حاضر نمی‌شوند، رئیس دادگاه جنایی عراق ادامه رسیدگی به پرونده الهاشمی را به ۳۱ مه (۱۱ خرداد) موكول كرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اماراتی الاتحاد، دادگاه جنایی مركزی عراق روز یكشنبه نشستی را برای بررسی پرونده طارق الهاشمی،‌ معاون رئیس‌جمهوری عراق برگزار كرد طارق الهاشمی هم‌اكنون در تركیه به سر می‌برد و دادگاه به صورت غیابی برگزار شد.

در این جلسه شهادت برخی از شاهدان و اظهارات متهمین در دادگاه شنیده شد اما هیات وكلای مدافع الهاشمی اعلام كرد، دیگر در نشست‌های دادگاه حضور نخواهد یافت.

موید العزی، رئیس هیات وكلای مدافع الهاشمی دلیل كناره‌گیری خود را رد دفاعیات و عدم پذیرش درخواست‌های هیات از سوی دادگاه اعلام كرد.

وی در سخنانی عنوان داشت: دادگاه درخواست‌ها،‌ شكایت‌ها و دفاعیات ما را در خصوص پرونده الهاشمی رد كرده و به همین دلیل ما نیز دیگر در نشست‌های دادگاه شركت نمی‌كنیم.

العزی اعلام كرد، از دادگاه خواسته تا پرونده الهاشمی به دادگاه عالی فدرال عراق كه ویژه بررسی اتهامات مسئولان و اشخاص عالی رتبه عراق است، ارجاع داده شود كه این درخواست با مخالفت رئیس دادگاه مواجه شده است.

الهاشمی چندی پیش اعلام كرده بود كه در صورتی كه دادگاه به درخواست‌های هیات وكلای مدافع وی توجه نكند از آنها خواهد خواست تا دیگر در نشست‌های دادگاه حضور نیابند.

پس از كناره‌گیری هیات وكلای مدافع الهاشمی از انجام فعالیت‌های خود در دادگاه، رئیس دادگاه وكلای جدید را برای دفاع از الهاشمی تعیین كرد اما پیش‌بینی می‌شود الهاشمی این وكلای جدید را نپذیرد.

طارق الهاشمی و برخی از محافظان وی به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های تروریسی درعراق تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند اما به دلیل آنكه الهاشمی هم‌اكنون در تركیه به سر می‌برد، دادگاه وی به صورت غیابی برگزار می‌شود.