فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان هشدار داد، سربازان آمریكایی درست تا زمان خروج از این كشور در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ مشغول مبارزه با طالبان خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان به خبرنگاران گفت: انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان در سال آینده به این معنا نیست كه دیگر سربازان آمریكایی در درگیری‌های نظامی حضور نخواهند داشت.

آلن در حاشیه نشست ناتو در شیكاگو اظهار داشت: عملیات‌های نظامی تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ در افغانستان ادامه خواهد داشت.

نشست ناتو در شیكاگو با هدف تنظیم برنامه آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی ملی افغانستان و انتقال مسئولیت‌های امنیتی به آن‌ها تا اواسط سال ۲۰۱۳ برگزار شده است.

ژنرال آلن خاطرنشان كرد: طالبان همچنان یك عنصر توانمند در میدان جنگ است و تا پیش از پایان سال ۲۰۱۴ درگیری‌های نظامی به اتمام نخواهند رسید. پس از سال ۲۰۱۴ نیز طالبان در تقابل با نیروهای امنیتی ملی افغانستان قرار خواهد گرفت.

آمریكا قصد دارد تا اواخر ماه سپتامبر ۲۰۱۲ شمار سربازان خود در افغانستان را به ۶۸ هزار تن كاهش دهد.

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان اظهار داشت: انتقال تدریجی مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان بدین معنا نیست كه ما دست به انجام عملیات‌های نظامی نخواهیم زد. نیروهای بین‌المللی می‌توانند به مناطقی كه كنترل آنجا را به سربازان افغان واگذار كرده‌اند، بازگردند.

ژنرال آلن همچنین تاثیر خروج ۳۴۰۰ سرباز فرانسوی از افغانستان را ناچیز توصیف كرد.